fot. Mateusz Marek/Nasz Dziennik

Od poniedziałku wraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców

Od poniedziałku wznowiony zostaje dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców, którzy będą musieli zaopiekować się dzieckiem w domu. Świadczenie przysługuje w sytuacji zamknięcia lub ograniczenia działalności żłobków, klubów dziecięcych czy przeszkoli z powodu epidemii.

Rodzic nabywa prawo do zasiłku bez okresu wyczekiwania, jeśli jest objęty ubezpieczeniem chorobowym. Oświadczenie o sprawowaniu opieki należy złożyć u swojego płatnika składek. Jest ono jednocześnie wnioskiem o zasiłek.

– Od poniedziałku wraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy, który nie wlicza się do limitu 60 dni, jakie rodzic ma każdego roku do opieki nad dzieckiem zdrowym lub chorym. Zasiłek przysługuje na podobnych zasadach jak poprzednio. Tylko osoby prowadzące działalność gospodarczą składają wniosek do ZUS, pozostali wnioski kierują do swojego pracodawcy – wyjaśnia Iwona Kowlska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje na opiekę nad dziećmi do 8 lat. Obejmuje też starsze dzieci z odpowiednim orzeczeniem  o niepełnosprawności. Miesięczne świadczenie wynosi 80 proc. wynagrodzenia.

Zasiłek opiekuńczy  jest wypłacany za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl