fot. Tomasz Strąg

Zbiórka datków na renowację zabytków na cmentarzu w Łomży

Poprzez wpłaty na specjalne konto Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej zbiera pieniądze na ratowanie zabytkowych nagrobków na blisko 220-letnim cmentarzu w Łomży. Do tej pory głównym źródłem finansowania tych działań były kwesty przy nekropolii.

Towarzystwo od ponad 30 lat organizuje takie kwesty i w ten sposób zbiera pieniądze na renowacje i remonty najstarszych nagrobków i innych zabytków na nekropolii, której początki sięgają 1804 roku. Tegoroczna kwesta z powodu pandemii i decyzji o zamknięciu cmentarzy m.in. 1 listopada nie odbyła się; zrezygnowano też z planu ustawienia przy bramach nekropolii specjalnych skarbon na datki.

„Ostatecznie zdecydowaliśmy, że nie będziemy narażać kwestujących i ofiarodawców. Postanowiliśmy sprawdzić, czy ludzie będą wpłacać pieniądze na specjalnie wyodrębnione subkonto. Powiem szczerze, że przeszło to nasze najśmielsze oczekiwania” – powiedział wiceprezes Towarzystwa Wawrzyniec Kłosiński.

W ciągu kilku dni z wpłat pierwszych blisko stu osób uzyskano bowiem blisko 5 tys. zł.

„Cieszymy się z tego, że udało nam się w ten sposób zebrać kolejne pieniądze. A potrzebujemy ich dużo, bo jest jeszcze do zrobienia około dwustu pomników, z ponad 560, które były ponad 30 lat temu, gdy zaczynaliśmy kwestę” – dodał Wawrzyniec Kłosiński.

Towarzystwo podjęło więc decyzję, że w tej sytuacji wpłat będzie można dokonywać przez cały rok. Wawrzyniec Kłosiński przypomniał, że w przyszłym roku nekropolia będzie obchodziła 220 lat istnienia, a potrzeb wciąż nie brakuje.

Pierwszą kwestę zorganizowano w Łomży w 1984 r. W ubiegłym roku zebrano rekordową kwotę ponad 57 tys. zł. Pieniędzy tych – jak informuje organizacja – wciąż nie wydano na renowacje, bo plany pokrzyżowała pandemia.

Zespół starego cmentarza w Łomży obejmuje teren nekropolii rzymsko-katolickiej i byłych cmentarzy – prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego. Spoczywają tam m.in. autor „Flory polskiej”, znany botanik Jakub Waga (zm. w 1872 r.), pisarz Feliks Bernatowicz (zm. w 1836 r.) i pierwszy archeolog północno-wschodniej Polski Alfons Budzyński (zm. w 1855 r.).

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl