Od dzisiaj wchodzi w życie reforma kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi

Dzięki zmianom wojsko w czasie pokoju jest w stanie zbliżonym do ewentualnego czasu wojny – ocenił prawnik Marcin Jakóbczyk. Dzisiaj wchodzi w życie reforma kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi. Szef Sztabu Generalnego WP staje się pierwszym żołnierzem Rzeczpospolitej i to na nim spoczywa odpowiedzialność za dowodzenie.

Szefowi sztabu będą podlegać dowódcy generalny i operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych oraz szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Reforma ma wyeliminować chaos i rozdrobnienie w strukturach Sił Zbrojnych, jakie wprowadził rząd PO-PSL.

Zmiany zbliżają nas do modelu zachodniego, występującego m.in. w USA – mówi Marcin Jakóbczyk.

– Wiemy, kto konkretnie jest odpowiedzialny przede wszystkim za dowodzenie, za stan armii, ale także przygotowanie. Tak, jak wiele osób podkreśla – żeby wojsko danego kraju było już w czasie pokoju w stanie zbliżonym do ewentualnego czasu wojennego. Dlatego jest to rzeczywiście krok w dobrym kierunku, bo – jak podkreślało do tej pory wielu ekspertów – ustawa z 2014 roku powodowała rozdrobnienie, zdecentralizowanie zarządzania armią, a wszyscy doskonale sobie zdajemy sprawę z tego, że powinna być jedna osoba, która spajałaby wszystko, scalała wszystkie elementy dowodzenia w armii – podkreśla ekspert.   

Zgodnie z nowym systemem dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej ma podlegać bezpośrednio ministrowi obrony do czasu osiągnięcia przez WOT pełnej gotowości do działania. Później zostaną one podporządkowane szefowi Sztabu Generalnego WP.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl