pixabay.com

Od dzisiaj obowiązują zmiany w prawie o ruchu drogowym

W życie weszło dziś większość zapisów nowego prawa o ruchu drogowym. Regulacje mają przynieść oszczędność czasu i pieniędzy dla właścicieli pojazdów. Kierowcy po wyczerpaniu wolnych miejsc na pieczątki z badania technicznego nie muszą wymieniać dowodu rejestracyjnego.

Prawo znosi też obowiązek przedkładania do rejestracji pojazdu dowodu własności, jeżeli od ostatniej rejestracji nie nastąpiła zmiana w tym zakresie.

Minister Andrzej Adamczyk, szef resortu infrastruktury, zwrócił uwagę na ułatwienia dotyczące rejestracji zakupionego auta.

– Jeżeli zakupiliśmy auto na północy Polski, a mieszkamy na południu, musieliśmy zadbać o to, żeby rejestrować samochód w miejscu właściwym do miejsca stałego zamieszkania. Dzisiaj jeżeli mieszkamy w Przemyślu, a kupimy auto w Szczecinie, bo tam czasowo przebywamy, udamy się do starostwa powiatowego w województwie zachodniopomorskim i tam zarejestrujemy samochód – powiedział minister Andrzej Adamczyk.

Regulacje, które dziś weszły w życie, nie kończą kwestii ułatwień dla kierowców. Od jutra zniesiony zostanie obowiązek posiadania przy sobie prawa jazdy. Policjant zweryfikuje uprawnienia za pomocą informatycznego systemu centralnej ewidencji kierowców. Obowiązek posiadania przy sobie prawa jazdy wciąż będzie dotyczył obcokrajowców.

RIRM

drukuj