fot. freepik.com

Ochrona przed skutkami kradzieży tożsamości

Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało przepisy, które mają chronić przed skutkami kradzieży tożsamości. Chodzi o oszustwa typu „na wnuczka” czy „na policjanta”, a także wyłudzania pożyczek i kredytów za pomocą wykradzionych danych.

Zgodnie z projektem, każdy bezpłatnie będzie mógł zastrzec swój numer PESEL.  Minister cyfryzacji, Janusz Cieszyński, powiedział, że dzięki temu nikt nie będzie mógł wziąć pożyczki gotówkowej na nasze dane, zawrzeć aktu notarialnego, czy wyrobić duplikatu karty SIM.

Szef resortu cyfryzacji wskazał, że regulacja jest potrzebna ze względu na skalę oszustw „na wnuczka” czy „policjanta”.

– Liczby, które można liczyć w tysiącach, dziesiątkach tysięcy. Wiele osób nie zgłasza takich sytuacji, dlatego że obawiają się, że nie będą mogli w żaden sposób odzyskać pieniędzy. Czasami ze wstydu, czasami z obawy przed tym, że to jest coś, co nie powinno nigdy ich spotkać, a my, zamiast walczyć ze skutkami, chcemy zapobiegać i prewencyjnie działać – zaznaczył Janusz Cieszyński.

Projekt ustawy w tej sprawie został już przyjęty przez Radę Ministrów. Minister wskazał, że może trafić do Sejmu podczas najbliższego posiedzenia Izby.

Jeśli regulacja zostanie przyjęta przez parlament, usługa wejdzie w życie we wrześniu tego roku. Natomiast od czerwca przyszłego roku wszystkie instytucje finansowe i notariusze w Polsce będą zobowiązani do korzystania z tego systemu.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl