fot. PAP/EPA

Obrona cywilna Strefy Gazy: liczba osób zabitych w atakach Izraela wzrosła do 103

Do 103 wzrosła liczba osób zabitych w czwartkowych izraelskich atakach na Strefę Gazy – przekazała lokalna obrona cywilna. Wcześniej informowano o 82 ofiarach. Wbrew nadziejom na rozejm związanym z podróżą prezydenta USA, Donalda Trumpa, na Bliski Wschód, Izrael zapowiedział intensyfikację walk.

Nowa fala intensywnych bombardowań Strefy Gazy trwa od nocy z wtorku na środę.

Na miasto Chan Junus, położone na południu palestyńskiego terytorium, przeprowadzono ubiegłej nocy co najmniej dziesięć nalotów – przekazał dziennikarz agencji AP. Dodał, że do szpitala im. Nasera w tym mieście przewieziono 54 ciała.

Liczba ofiar wzrosła, po tym gdy Izrael zaatakował kilka domów na północy Strefy Gazy – powiedział agencji AFP rzecznik obrony cywilnej kontrolowanej przez Hamas.

Władze lokalne podały wcześniej, że w środę w izraelskich nalotach zginęło co najmniej 80 osób. Informowano też o licznych ofiarach ataków przeprowadzonych poprzedniej nocy.

Wojsko izraelskie ogłosiło we wtorek, że zbombardowało centrum dowodzenia Hamasu znajdujące się pod innym szpitalem w Chan Junus. Według armii uderzenie było wymierzone w Mohameda Sinwara, dowódcę zbrojnego skrzydła Hamasu, Brygad Al-Kasama. Później kilkakrotnie atakowano tę samą okolicę, by uniemożliwić dostęp do podziemi, w których przebywa M. Sinwar – dodał portal Times of Israel.

Katarska stacja telewizyjna Al-Arabi TV przekazała, że w nalotach w nocy ze środy na czwartek zginął pracujący dla niej dziennikarz Hasan Samur i 11 członków jego rodziny.

Izrael wznowił 18 marca walki po niemal dwumiesięcznym zawieszeniu broni, by zmusić Hamas do uwolnienia zakładników i przyjęcia swoich warunków przedłużenia rozejmu.

Hamas deklaruje, że jest gotowy na porozumienie, ale musi ono zakładać zakończenie wojny, co przewidywały wstępne ustalenia. Izrael je odrzucił, ponieważ takie rozwiązanie nie gwarantuje rozbrojenia Hamasu i odsunięcia go od władzy w Strefie Gazy. Rząd podkreśla, że celem wojny jest zarówno uwolnienie zakładników, jak i zniszczenie Hamasu.

W minionych dniach media informowały o rosnących napięciach między władzami Izraela a USA, które naciskają na szybkie zawieszenie broni. Nadzieje na rozejm wiązano z trwającą podróżą Trumpa na Bliski Wschód, w czasie której nie odwiedza on jednak Izraela. Premier Benjamin Netanjahu zapowiedział kontynuowanie „z pełną siłą” kampanii przeciwko Hamasowi, a rząd przyjął plany jeszcze intensywniejszej ofensywy.

W poniedziałek Hamas uwolnił ostatniego żyjącego zakładnika z amerykańskim obywatelstwem, Edana Alexandra, przedstawiając to jako gest dobrej woli wobec Trumpa. Według źródeł portalu Axios rząd USA zgodził się wcześniej, w zamian za jego wolność, naciskać na Izrael, by ten przyjął propozycję rozejmu przedstawioną przez Katar.

Wojna w Strefie Gazy trwa od 7 października 2023 r., gdy Hamas zaatakował południe Izraela, zabijając około 1200 osób i uprowadzając 251. Izraelska armia uważa, że w niewoli pozostaje 23 zakładników i przetrzymywane są ciała 35 porwanych. Według kontrolowanych przez Hamas władz lokalnych w wojnie zginęło ponad 52,9 tys. Palestyńczyków.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl