(fot. PAP)

Oblężenie pod osłoną nocy

Zamek w Malborku ponownie zostanie oblężony. Rekonstrukcję wydarzenia sprzed 602 lat będzie można obejrzeć dzisiaj wieczorem.

W inscenizacji weźmie udział blisko 300 rycerzy. Będą jeźdźcy na koniach, ale nie zabraknie też replik średniowiecznych machin. Rekonstrukcja „Oblężenie Malborka” upamiętnia trwającą około dwóch miesięcy nieudaną próbę zdobycia zamku krzyżackiego w Malborku przez polskie wojska po zwycięskiej bitwie pod Grunwaldem w lipcu 1410 roku.
Inscenizacja będzie miała miejsce w amfiteatrze urządzonym u podnóża zamku, na tzw. Wałach von Plauena. – Rolę wielkiego mistrza Heinricha von Plauena zagra Robert Gonera, w postać Władysława Jagiełły wcieli się Witold Szulc – zapowiedział Rafał Mańkus, wicedyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku. Sobotni spektakl rozpocznie się o godz. 22.00. Publiczność zgromadzona w amfiteatrze będzie mogła go obserwować także na dużym ekranie diodowym. Inscenizację zakończy kilkuminutowy pokaz sztucznych ogni.
Rekonstrukcja historyczna jest centralnym elementem programu „Oblężenie Malborka” i jest organizowana po raz trzynasty. Impreza rozpoczęła się w czwartek. Wówczas na zamku odżył średniowieczny jarmark rzemiosł oraz powrócili tam rycerze. W ramach jarmarku na ponad 40 straganach swoje wyroby prezentują bursztynnicy, rzeźbiarze, malarze, piekarze, bartnicy, kowale, stolarze, garncarze, rusznikarze, łucznicy i drukarze. Jak zaznaczają organizatorzy akcji, tak wyjątkowy średniowieczny klimat potrwa do niedzieli.

drukuj