fot. Mateusz Marek/Nasz Dziennik

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Główne obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego odbędą się dzisiaj w Warszawie. Zaplanowano także pokazy filmów tematycznych, dokumentacji archiwalnych i debaty ekspertów.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w 78. rocznicę zbrodni katyńskiej mają charakter państwowy. Święto zostało ustanowione 14 listopada 2007 r. poprzez Sejm RP w celu oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej.

Pierwszy złożył kwiaty i zapalił znicze pod tablicami w Muzeum Katyńskim premier Mateusz Morawiecki o godzinie 8.00 O godz. 11.00 prezydent Andrzej Duda złoży wieniec przed Pomnikiem Katyńskim w Warszawie.

W tym samym czasie odbędzie się także uroczysta Msza św. na placu Apelowym Muzeum Katyńskiego z udziałem ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego oraz ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka.

O godzinie 14.00 rozpocznie się spotkanie pt. „Zbrodnia Katyńska – co pamiętamy?” organizowane przez Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia oraz Muzeum Katyńskie. Podczas spotkania odbędzie się projekcja filmu „Sztafeta” oraz prezentacja raportu „Pamięć o Zbrodni Katyńskiej w Polsce”, przygotowanego przez Narodowe Centrum Kultury.

Zaplanowano także debatę ekspercką z udziałem m.in. zastępcy dyrektora Biura Edukacji Narodowej IPN dr Waldemara Brendy, dyr. Narodowego Centrum Kultury dr Rafała Wiśniewskiego i dyr. Muzeum Wojska Polskiego Adama Buławy.

 

PAP/RIRM

 

drukuj