Obawa przed zamachami

Świat wciąż jest w szoku po piątkowych zamachach we Francji, Tunezji i Kuwejcie. Są także pierwsi podejrzani. Policja w Kuwejcie zatrzymała kilka osób w związku z zamachem na szyicki meczet gdzie zginęło 27 osób, a ponad 220 zostało rannych. Tymczasem pierwszy samolot z Polakami ewakuowanymi z Tunezji wylądował w Warszawie.

Piątkowy zamach był pierwszym w Kuwejcie atakiem samobójczym, którego celem był szyicki meczet. Zamachowiec samobójca zdetonował pas z ładunkami wybuchowymi w świątyni, w której modliło się w tym czasie około dwóch tysięcy wiernych. Do zamachu przyznała się grupa o nazwie Prowincja Nadżd, stowarzyszona z Państwem Islamskim.

Wydarzenia we Francji, Tunezji i Kuwejcie wstrząsnęły światową opinią publiczną. W niektórych państwach podjęto już działania, związane z ryzykiem zamachów. W Tunezji tamtejszy rząd postanowił zamknąć około 80 meczetów znajdujących się w rękach salafitów.

W Czechach wzmocniono ochronę placówek dyplomatycznych i lotnisk. Na dzisiaj premier Czech Bohuslav Sobotka zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Zaostrzono także ochronę obiektów należących do amerykańskiej firmy Air Products, między innymi w Pradze i Brnie. Środki bezpieczeństwa zaostrzono także w Niemczech, we Włoszech i Hiszpanii.

– Wiemy że jeden obywatel Niemiec został zabity w zamachu w Sousse. Inny obywatel został ranny. W tej chwili nie możemy wykluczyć że więcej naszych rodaków jest wśród ofiar – powiedział Frank Walter-Steinmeier, szef niemieckiej dyplomacji.

Z kolei w Stanach Zjednoczonych federalne agencje bezpieczeństwa wydały wspólny komunikat, w którym wzywają do wzmożenia czujności wobec możliwego ataku terrorystów podczas obchodzonego 4 lipca Dnia Niepodległości.

 

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl