Nowy premier Włoch z wizytą w Warszawie

Wizytę w Warszawie złoży dziś nowy premier Włoch Enrico Letta. Z premierem Donaldem Tuskiem będzie rozmawiał o sposobach walki z kryzysem gospodarczym, przygotowaniach do szczytu UE zaplanowanego na 22 maja oraz budżecie Unii na lata 2014-2020.

Szefowie rządów Polski i Włoch będą też dyskutować o współpracy gospodarczej i inwestycyjnej. Włochy – według danych GUS – są szóstym odbiorcą polskich towarów, Polska z kolei czwartym odbiorcą towarów włoskich.

46-letni Enrico Letta, polityk centrolewicy, jest szefem włoskiego rządu od połowy kwietnia i drugim w historii Włoch najmłodszym szefem Rady Ministrów. Jego rząd powstał w wyniku szerokiego porozumienia włoskich sił politycznych, po długotrwałym kryzysie – w wyniku pata po wyborach parlamentarnych przez dwa miesiące nie udawało się stworzyć gabinetu. Radę Ministrów, którą kieruje Letta, utworzyły centrolewica i centroprawica dzięki m.in. zaangażowaniu prezydenta Giorgio Napolitano.

Po objęciu funkcji premiera Letta zapewniał o zaangażowaniu na rzecz utrzymania zobowiązań poprzedniego gabinetu ws. naprawy finansów państwa. Jego rząd daje sobie półtora roku na realizację niezbędnych reform. Letta zapowiedział też podjęcie na forum UE działań na rzecz wypracowania strategii dla wzrostu bez narażania procesu uzdrawiania finansów.

PAP

drukuj