fot. PAP/Adam Warżawa

Nowy holownik dla Marynarki Wojennej

Marynarka Wojenna otrzymała nowy holownik. H-1 Gniewko został już ochrzczony. Teraz czeka na wodowanie.

Marynarka Wojenna kontynuuje swoją gruntowną modernizację.

– Te kroki, które dotychczas zostały poczynione, a więc umowa na nowoczesny niszczyciel min, to bardzo ważne kroki, które rzeczywiście zmieniają jakość Marynarki Wojennej – powiedział kontradmirał Krzysztof Zdonek, zastępca Inspektora Marynarki Wojennej, szef Zarządu Morskiego.

Dziś w Gdańsku zrobiono kolejny krok naprzód. W stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. odbyła się uroczystość chrztu H-1 Gniewko – nowego holownika dla Marynarki Wojennej.

Słowo holownik może być mylące. Bo w rzeczywistości jednostka ma wiele zastosowań – podkreślał Marcin Ryngwelski, prezes stoczni Remontowa Shipbuilding.

– Wodowany dziś okręt przystosowany jest zarówno do wykonywania zadań wsparcia logistycznego na morzu i w portach, jak również do działań związanych z ewakuacją techniczną, wsparciem akcji ratowniczych, transportu osób i zaopatrzenia, neutralizację zanieczyszczeń oraz podejmowania zwodów materiałów niebezpiecznych – akcentował.

Uroczystość chrztu statku to zawsze wielkie wydarzenie. Nie tylko dla właścicieli jednostki, ale również dla lokalnej społeczności.

– Jest to niezwykłe wyróżnienie, wielka duma, szczęście i powiedziałabym, że chyba nie myślałam nigdy, że coś takiego może mnie spotkać – powiedziała matka chrzestna holownika Gniewko Monika Małyszko.

Ochrzczona dzisiaj jednostka to nie jedyna, która trafi do Marynarki Wojennej.

– Mamy do oddania Marynarce Wojennej trzy holowniki w tym roku. Pierwszy już jest niedługo w próbach morskich, to jest drugi, trzeci będzie w listopadzie tego roku i następne trzy w roku 2020 – wskazywał Marcin Ryngwelski.

Ostatecznie, ze względu na złą pogodę, holownik nie został dzisiaj zwodowany, a jedynie ochrzczony. Wodowanie nastąpi przy sprzyjających warunkach atmosferycznych.

TV Trwam News/RIRM

 


[GALERIA] Holownik H-1 „Gniewko” budowany dla Marynarki Wojennej RP, został ochrzczony w stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku – fot. PAP/Adam Warżawa.

drukuj

Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl