fot. Krzysztof Mystkowski/DWOT

Nowi ochotnicy w szeregach 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Ponad 100 ochotników z województw wielkopolskiego i lubuskiego rozpoczęło w sobotę (21 listopada br.) szkolenie w Skwierzynie (Lubuskie). Zasilą szeregi 12 Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej – poinformowała w niedzielę ppor. Anna Jasińska-Pawlikowska z 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Ppor. Anna Jasińska-Pawlikowska przypomniała, że z początkiem października br. Wojska Obrony Terytorialnej zmieniły model funkcjonowania ze szkoleniowego na przeciwkryzysowy. W związku z pandemią zawieszone zostały szkolenia rotacyjne i poligonowe, ale nadal prowadzony jest nabór.

„Odbywają się szkolenia podstawowe i wyrównawcze, które są przepustką do WOT. Są one prowadzone w reżimie sanitarnym, aby ograniczyć ryzyko potencjalnej transmisji wirusa. Żołnierze mają obowiązek zakrywania nosa i ust, grupy szkoleniowe są mniej liczne” – powiedziała ppor. Anna Jasińska-Pawlikowska.

Dodała, że zgodnie z wprowadzonym reżimem zmniejszona została liczba osób na salach żołnierskich czy na stołówkach, a rekruci przed przekroczeniem bramy jednostki w Skwierzynie zostali poddani testom na obecność SARS CoV-2. Ich szkolenie potrwa tam 16 dni.

Przyszli terytorialsi będą uczyć się posługiwania się bronią, podstaw topografii, pierwszej pomocy przedmedycznej oraz taktyki. Czeka ich poranny rozruch fizyczny, śniadanie i kilkunastogodzinne szkolenie bojowe, z zachowaniem odpowiednich zasad sanitarno-epidemicznych.

Na koniec szkolenia, instruktorzy przeprowadzą sprawdzian „pętli taktycznej”, który łączy w sobie wszystkie elementy dotychczasowego szkolenia. Rekruci, którzy zaliczą ten sprawdzian złożą przysięgę wojskową w skwierzyńskiej jednostce.

„Od początku zwracamy rekrutom uwagę na fakt, iż funkcjonujemy w czasach pandemii. Niektórzy z nich z pewnością wzmocnią nas niebawem w walce z koronawirusem” – powiedział cytowany w komunikacie dowódca 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Rafał Miernik.

W wielkopolskiej brygadzie WOT służy blisko 1 700 żołnierzy. Stałym rejonem odpowiedzialności brygady są województwa wielkopolskie i lubuskie. W skład brygady wchodzą trzy bataliony lekkiej piechoty (blp): 124 blp z siedzibą w Śremie, 125 blp w Lesznie oraz 151 blp w Skwierzynie.

W skali kraju ten rodzaj wojsk liczy już ponad 26 tys. żołnierzy, w tym ponad 22 tys. żołnierzy OT.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl