PAP/Radek Pietruszka

Nowe zabytki dołączyły do listy Pomników Historii

Prezydent Andrzej Duda wręczył dziś rozporządzenia uznające za Pomniki Historii nowe obiekty zabytkowe. Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Na liście Pomników Historii znalazło się dziewięć nowych obiektów. W efekcie zawiera ona teraz 123 pozycje.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił w swoim wystąpieniu podczas wręczenia rozporządzeń uznających nowe zabytki za Pomniki Historii, że spośród wyróżnionych obiektów szczególne znaczenie ma dla niego – jako krakowianina – Nowa Huta.

– Jej niezwykle burzliwe dzieje, jej powstanie – niezwykle wtedy kontrowersyjne dla ludzi – Nowej Huty, pod którą miał leżeć Kraków. Miało być wielkie socjalistyczne przedsięwzięcie – ideologiczne, ogromne, nowe. Nowa rzeczywistość, nowe miasto, koło którego miał leżeć stary Kraków z jego ładunkiem intelektualnym, z jego uczelniami, z jego tradycją. Stało się zupełnie inaczej. Nowa Huta stała się w jakimś sensie zapleczem Krakowa. Całe pokolenia krakowskiej inteligencji to byli ludzie, którzy wychowali się w Nowej Hucie. To są dzisiaj przedstawiciele krakowskiej inteligencji – mówił prezydent.

Wśród nowych Pomników Historii znalazły się także romańskie kolegiaty w Tumie pod Łęczycą i w Opatowie, a także prawosławny klasztor w Jabłecznej koło Włodawy.

Prezydent RP może uznać za Pomnik Historii zabytek nieruchomy wpisany do rejestru lub park kulturowy o szczególnej wartości dla kultury.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl