fot. twitter.com/muzeum1939

Nowe eksponaty w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Trzy szklane fiolki z cyjankiem potasu zostały przekazane do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Krakowska rodzina ukrywająca w latach 40. dwie żydowskie dziewczynki otrzymała je od Armii Krajowej na wypadek, gdyby Gestapo wpadło na trop dzieci.

Fiolki z cyjankiem potasu podarowała muzeum 90-letnia dziś Irena Kopyto, córka Pelagii i Adolfa Bergiel-Opalów. Małżeństwo podczas II wojny światowej ukrywało w swoim krakowskim mieszkaniu dwie żydowskie dziewczynki – córki zaprzyjaźnionych z nimi sąsiadów. Pamiątkę do muzeum dostarczyła Magdalena Merta, krewna ofiarodawczyni.

– Dramatyzm tego, że w ten sposób próbowało się oszczędzić ewentualnych cierpień tym, którzy decydowali się na bohaterski krok ukrywania Żydów, jest wiedzą, którą powinno się szerzyć – zwróciła uwagę Magdalena Merta.

Buteleczki z cyjankiem potasu przekazała małżeństwu Bergiel-Opala Armia Krajowa. Cyjanek potasu był w czasie II wojny światowej trucizną, którą udostępniano m.in. członkom AK, by – w razie dostania się w ręce Gestapo – mogli ją zażyć i uniknąć w ten sposób tortur.

Buteleczki zawierające biały proszek trafiły wprost do muzealnego działu konserwacji – wskazała Tatiana Srokowska, konserwator gdańskiego muzeum.

– Proces konserwacji właściwej zaczyna się tak naprawdę od dokładnych oględzin i takiej analizy co można zrobić z obiektem, aby mu za bardzo nie zaszkodzić– mówiła konserwator w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Szklane fiolki z cyjankiem potasu to pierwszy tego typu eksponat w liczących około 60 tysięcy obiektów zbiorach placówki – akcentował dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

– Ten eksponat będzie w naszym muzeum, po analizach konserwatorskich, po tym, jak zostanie przebadany i zanalizowany, opowiadał o ludziach wrażliwych, gotowych pomagać ludności żydowskiej w strasznych czasach okupacji niemieckiej. Pokazuje on skalę poświęcenia i gotowości do cierpień – zaznaczył dr Karol Nawrocki.

Ze wstępnych ustaleń pracowników Muzeum II Wojny Światowej wynika, że znajdujący się w butelkach cyjanek mógł ulec rozkładowi, a tym samym prawdopodobnie stracił swoje trujące właściwości. Potwierdzą to, bądź nie, badania chemiczne, które chce zlecić placówka.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl