Niski stan wody w Wiśle

W kraju susza. Widać to przede wszystkim patrząc na poziom wody w Wiśle, który jest drastycznie niski. 

Jak  podkreśla Rafał Maszewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Toruniu, susza związana jest z małą ilością opadów, która trwa od dłuższego czasu:

-Stany wód obecne, niskie są skutkiem zmniejszonych sum opadów atmosferycznych. Szczególnie w południowej Polsce, obszary górskie. Niedobór opadów rozpoczął się w sierpniu, wrześniu zeszłego roku i od tamtego czasu trwa. Wysokie temperatury, duże parowanie – to wpłynęło na takie drastyczne obniżenie się poziomu wody, szczególnie w dorzeczu Wisły. – mówi Rafał Maszewski.

Specjaliści starają się zaradzić tej trudnej sytuacji. Istnieją sposoby, które można wykorzystać podczas suszy:

-Na pewno pomagają zbiorniki retencyjne, które gromadzą wodę, gdy jest jej za dużo, kiedy za dużo odpływa. Jak jest tej wody mniej, to oczywiście stopniowo mogą tą wodę oddawać i zabezpieczają ujęcia wody. Dużo miast korzysta z wody ze zbiorników retencyjnych.  Jeśli chodzi o wypracowanie jakichś sposobów, to oczywiście mówi się często o takiej małej retencji, czyli budowaniu niewielkich zbiorników na niewielkich ciekach wodnych. – dodaje Rafał Maszewski.

Mniej wody w Wiśle to duży problem dla organizmów żyjących w rzece. Ponadto ucierpią przydomowe studnie, przy jednoczesnym nasileniu się zjawiska zanieczyszczeń:

-Jest mnie wody, a zanieczyszczeń tyle samo . Oczywiście stężenie tych zanieczyszczeń wówczas wzrasta. Jest mnie tlenu dla organizmów żyjących w wodzie, są to dla nich niekorzystne warunki. Z uwagi też na zbliżającą się zimę, przy takich niskich stanach wody. Jeżeli one się wyraźnie nie podniosą, a zimą będą jakieś fale mrozów, to niestety te zamarznięcia rzek będą dość powszechne no i jakieś małe cieki mogą zupełnie zamarznąć. Dodatkowo jeszcze widzimy braki wody w studniach. Jeżeli są studnie przydomowe, wiele z nich może być opróżnionych z wody.  Dużo zależy od okresu październik/listopad. Chyba, że zima będzie ciepła, deszczowa. Wówczas sytuacja mogłaby się unormować. – kończy Rafał Maszewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

 

Wypowiedź Rafała Maszewskiego:


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl