fot. pixabay

Nigeria: 47 osób zginęło w bandyckich atakach na północnym zachodzie kraju

Co najmniej 47 osób zginęło w skoordynowanych ze sobą atakach grup przestępczych na pięć wiosek w stanie Katsina na północnym zachodzie Nigerii – poinformowały w niedzielę późnym wieczorem władze tego kraju i policja.

Jak powiedział rzecznik lokalnej policji, uzbrojeni, głównie w karabiny AK 47, mężczyźni na motocyklach przeprowadzili „zorganizowane i jednoczesne” ataki na mieszkańców pięciu wiosek, zabijając co najmniej 47 z nich.

Według policji grupy przestępcze, specjalizujące się w kradzieżach bydła i porwaniach dla okupu, zaatakowały te same społeczności już w piątek, ale spotkały się wówczas z silnym oporem i zostały odparte.

Bandyci zaatakowali ponownie te wioski w nocy z soboty na niedzielę, gdy ich mieszkańcy spali.

W niedzielnym oświadczeniu prezydent Nigerii Muhammadu Buhari potępił „nowy atak w jego rodzinnym regionie Katsina” i zapowiedział „zdecydowaną walkę z bandytami, którzy zabijają niewinnych ludzi.”

W ubiegłym roku w wyniku bandyckich rozbojów zginęły w północno-zachodniej części Nigerii setki ludzi. Dotychczasowe działania sił bezpieczeństwa i armii przeciwko grupom przestępczym nie przyniosły żadnego rezultatu.

W północno-wschodniej Nigerii siły rządowe walczą także z dżihadystami, głównie z organizacji Boko Haram, którzy od wielu lat dążą do przekształcenia kraju – lub przynajmniej jego części – w muzułmańskie państwo wyznaniowe.

PAP

drukuj