fot. wikipedia

Niger: Co najmniej 17 żołnierzy zginęło w zasadzce na zachodzie kraju

Co najmniej 17 nigerskich żołnierzy zginęło, a 11 zaginęło w wyniku zasadzki uzbrojonych napastników na zachodzie Nigru, w pobliżu granicy z Mali – powiadomił dziś rzecznik nigerskiego rządu Abdourahamane Zakaria. W rejonie tym aktywne są grupy dżihadystów.

Według rzecznika do ataku doszło we wtorek niedaleko miejscowości Tongo Tongo, gdzie bojownicy związani z dżihadystycznym tzw. Państwem Islamskim (ISIS) w zasadzce w październiku 2017 r. zabili czterech żołnierzy amerykańskich sił specjalnych i czterech żołnierzy nigerskich – podała agencja Reutera.

Abdourahamane Zakaria nie powiedział, kto urządził zasadzkę, która jest jednym z najkrwawszych ataków wymierzonych w armię na zachodzie Nigru w ostatnich latach.

Dżihadyści, w tym filie Al-Kaidy i Państwa Islamskiego, zintensyfikowali w tym roku ataki na cele wojskowe i cywilne w regionie Sahelu w Afryce Zachodniej, szczególnie wzdłuż nieszczelnych granic między Nigrem, Mali i Burkina Faso.

Niger również stoi w obliczu zagrożenia na południowym wschodzie ze strony dzihadystów z Boko Haram i grupy związanej z ISIS, które mają siedzibę w Nigerii, ale często dokonują ataków w sąsiednim Nigrze, Czadzie i Kamerunie.

PAP/RIRM

 

drukuj