Niemcy: wirtualne obchody 75. rocznicy wyzwolenia KL Ravensbrueck

Ze względu na epidemię koronawirusa obchody 75. rocznicy wyzwolenia nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrueck odbędą się w niedzielę w formie transmisji internetowej – poinformowali organizatorzy.

Wirtualne uroczystości rozpoczęły się o godz. 10.00 i będą dostępne w niedzielę do 17:00 na stronie Muzeum Pamięci Ravensbrueck pod adresem www.ravensbrueck-sbg.de.

W trakcie obchodów opublikowane zostaną nagrania wideo z wypowiedziami ocalałych więźniarek obozu koncentracyjnego, m.in Barbary Piotrkowskiej – obecnie przedstawicielki Międzynarodowego Komitetu Ravensbrueck.

Swoje wystąpienia przygotowali także m.in. przedstawiciele władz muzeum, premier Brandenburgii Dietmar Woidke oraz francuska minister ds. europejskich Amelie de Montchalin. Wszystkie wypowiedzi będą też dostępne w języku polskim.

Częścią programu będą filmy o projektach artystycznych i edukacyjnych Muzeum Pamięci, których prezentacja była częścią pierwotnie planowanego programu wydarzeń – poinformowali organizatorzy. Organizatorzy udostępnią też zapis koncertu „Siła Miłości”, który z okazji obchodów został wcześniej nagrany w Krakowie.

„Nasze Stowarzyszenie planowało wyjazd do Ravensbrueck na obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu. Mieliśmy złożyć kwiaty i zapalić znicze, modlić się, wspominać o dzielnych kobietach w miejscach pamięci” – napisało w oświadczeniu krakowskie stowarzyszenie „Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrueck”.

„Niestety epidemia pokrzyżowała nasze plany” – poinformowały władze stowarzyszenia i zachęciły do śledzenia wirtualnych obchodów.

Wśród ponad 130 tys. więźniów, głównie kobiet i dzieci, których Niemcy uwięzili w czasie II wojny światowej w KL Ravensbrueck największą grupę stanowiły Polki. Do niemieckiego obozu koncentracyjnego trafiały m.in. za udział w strukturach Państwa Podziemnego jak np. Karolina Lanckorońska czy Wanda Półtawska.

PAP

drukuj