fot. flickr.com

,,Nie” dla wprowadzenia euro w Polsce

Domagamy się deklaracji prezesa Prawa i Sprawiedliwości, że Polska nie wprowadzi euro nie tylko dziś i jutro, ale także pojutrze – to odpowiedź Konfederacji Braun Liroy Narodowcy na środową inicjatywę Jarosława Kaczyńskiego.

Prezes PiS zaprezentował projekt wspólnej ponadpartyjnej deklaracji ws. niewprowadzenia w Polsce euro do czasu osiągnięcia przez nasz kraj poziomu rozwoju państw Europy Zachodniej. Deklaracja została wysłana do liderów Koalicji Europejskiej oraz Kukiz’15. Jarosław Kaczyński zaznaczył, że sam już deklarację podpisał.

Według Konfederacji, potrzeba jest deklaracja dot. nieprzyjmowania euro nawet, gdy nasz kraj dogoni gospodarczo np. Niemcy – mówił Robert Winnicki, prezes Ruchu Narodowego.

– Nawet jeżeli Polska osiągnie poziom rozwoju państw zachodnich, nie będzie optymalnym obszarem walutowym. Na tym cierpią m.in. państwa Europy Południowej, które są zamożniejsze od Polski. To gospodarka niemiecka zyskuje na euro, a większość państw Europy raczej na tym traci. Nie ma żadnych przesłanek, aby wprowadzać euro nie tylko dziś, jutro, ale także pojutrze – zaznaczył Robert Winnicki.

Ponadto Konfederacja domaga się zorganizowania referendum w tej sprawie. Politycy zaznaczają, że złoty jako waluta obowiązująca w Polsce jest zapisany w konstytucji.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj