fot. flickr.com

Nowe uprawnienia dla farmaceutów

Farmaceuci mogą już wkrótce zyskać nowe uprawnienia. Chodzi m.in. o możliwość przeglądu leków przyjmowanych przez pacjenta.

Takie rozwiązanie – jak dowiedział się dziennik ,,Rzeczpospolita” – zakłada projekt ustawy o zawodzie farmaceuty. Dokument jest już po uzgodnieniach wewnętrznych, a na dniach ma trafić do konsultacji społecznych.

Ministerstwo Zdrowia ma utrzymać zapisy o opiece farmaceutycznej. Był to postulat środowiska, które współtworzyło projekt. Rozwiązanie ma przynieść setki milionów złotych oszczędności i skrócić kolejki do lekarza. W tzw. przeglądzie leków mają pomóc internetowe konto pacjenta oraz e-recepta.

Tomasz Latos, poseł Prawa i Sprawiedliwości, szef sejmowej komisji zdrowia, ocenił powstające regulacje.

– Myślę, że jeżeli farmaceuta otrzyma więcej uprawnień do korzystania ze swojej wiedzy, to będzie dobrze. Pamiętajmy jednak, że to lekarz decyduje o kierunku terapii oraz jakie leki mają być zapisane. W związku z tym głos farmaceuty może być jedynie doradczym – zaznaczył Tomasz Latos. 

Farmaceuci w przyszłości chcieliby także w aptekach wykonywać podstawowe szczepienia. Na razie taki postulat nie znalazł się w konsultowanym projekcie.

– Co do tego byłbym ostrożny, ponieważ rzadko, ale zdarzają się odczyny poszczepienne i byłby problem z ich zgłoszeniem – mówił szef sejmowej komisji zdrowia.

Dziennik ,,Rzeczpospolita” podał przykład Finlandii; kraj ten ma 5,5 mln obywateli i posiada 800 aptek. Tzw. opieka farmaceutyczna nad pacjentem to oszczędności rzędu milionów euro.

RIRM

drukuj