fot. Piotr Zwardoń

[NASZ TEMAT] B. Stańczyk: Warsztaty „Zrozumieć media” edukują uczniów, ale także nauczycieli

Patrzyłam na młodych ludzi, którzy od początku do końca byli obecni na zajęciach, włączali się aktywnie w warsztaty, z uśmiechem odpowiadali na pytania i całą zabawę, bo właśnie przez zabawę warsztaty uczą. Często nowych rzeczy dowiadują się także nauczyciele, którzy przychodzą z młodzieżą – powiedziała w „Aktualnościach Dnia” na antenie Radia Maryja Beata Stańczyk, naczelnik Wydziału Oświaty i Sportu w Starostwie w Tomaszowie Mazowieckim.

W Tomaszowie Mazowieckim po raz trzeci odbywają się trzydniowe warsztaty prasowe z cyklu „Zrozumieć media”. O tym, dlaczego taka inicjatywa została podjęta już po raz kolejny, mówiła na antenie Radia Maryja Beata Stańczyk.

– Warsztaty medialne już od kilku lat goszczą w Tomaszowie Mazowieckim. Na początku był to jeden dzień i 200-300 młodych osób na widowni. Dostrzegliśmy wartość dodaną tych warsztatów – są one prowadzone w sposób interaktywny, niekiedy dowcipny, ale o rzeczach bardzo trudnych dla młodych ludzi. Pan starosta zaprosił więc w ubiegłym roku warsztaty na trzy dni, by jak największa liczba młodych ludzi mogła z nich skorzystać, bo mają one bez wątpienia wysoką wartość edukacyjną. Warsztaty uczą, czym są media, jak manipulują obrazem, dźwiękiem – podkreśliła Beata Stańczyk.

Beata Stańczyk zaznaczyła, że obserwując młodzież, widzi zainteresowanie i chęć zdobywania wiedzy.

– Jestem z zawodu nauczycielem. Spędziłam 23 lata w polskiej szkole. Wczoraj spędziłam na warsztatach cały wczorajszy dzień. Patrzyłam na młodych ludzi, którzy od początku do końca byli obecni na zajęciach, włączali się aktywnie w warsztaty, z uśmiechem odpowiadali na pytania i całą zabawę, bo właśnie przez zabawę warsztaty uczą. Często nowych rzeczy dowiadują się także nauczyciele, którzy przychodzą z młodzieżą – wskazała.

Co należy zrobić, by zorganizować warsztaty u siebie?

– Na pewno należy zacząć od kontaktu z WSKSiM w Toruniu. Osobiście kontaktuję się z o. Benedyktem Cisoniem CSsR (benedykt.cison@wsksim.edu.pl). Ojciec Cisoń odpowie i poda numer telefonu. Dzwonimy i mówimy, że mamy cudowną młodzież, ale niedojrzałą medialnie i potrzebujemy ją przeszkolić. Wtedy dogadujemy szczegóły – wyjaśniła Beata Stańczyk.

Całą rozmowę z Beatą Stańczyk z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj