[NASZ TEMAT] A. Guzdek, organizator wydarzenia „Betlejem w Polsce”: Kolęda jest pieśnią, którą musimy przenieść dla pokoleń. Chcielibyśmy, żeby tradycja śpiewania kolęd wróciła, byśmy mogli kolędować wszyscy razem

Kolęda jest taką pieśnią, którą musimy zachować i przenieść dla pokoleń, bo to jest bardzo bogata tradycja. Chcielibyśmy, żeby tradycja śpiewania kolęd wróciła, by to integrowało rodziny i byśmy mogli kolędować wszyscy razem, bo to nas łączy – mówił Adam Guzdek, organizator wydarzenia „Betlejem w Polsce. Głośna Noc”, w rozmowie z Redakcją Portalową Radia Maryja.

28 grudnia rusza kolejna edycja charytatywnych koncertów „Betlejem w Polsce. Głośna Noc”, które odbędą się w 11 miastach [zobacz więcej].  Trasa koncertowa rozpoczyna się w Katowicach. Pomysłodawcą wydarzenia jest Adam Guzdek.

– Punktem wyjścia do tego, czym dzisiaj jest „Betlejem w Polsce”, była chęć spotkania się wielu ludzi, złożenia sobie życzeń i połamania się opłatkiem. Te pierwsze spotkania odbyły się na Śląsku, na Hali Widowiskowej w Spodku. Zaczęło się od tego, że zgromadziliśmy się wokół Dzieciątka Jezus, by modlić się wspólnie i kolędować. Miało być to na najwyższym światowym poziomie, a ponadto gromadzić ludzi, ewangelizować i pomagać. To musiało mieć wymiar dobroci naszego serca, żebyśmy sami mogli, tak jak my doświadczamy miłości Pana Boga, żebyśmy – jeżeli nie umiemy inaczej, bo ludzie potrzebują też naszego czasu i rozmowy – mogli pomóc materialnie – opowiadał inicjator „Betlejem w Polsce”.

Pomoc potrzebującym to jedno. Organizatorzy chcą także zakorzenić w ludziach kultywowanie tradycji śpiewania kolęd.

– To jest bardzo kulturotwórczy projekt, ponieważ staramy się odgrzebywać i dawać ludziom pieśni z różnych tradycji, z różnych krain geograficznych, kościołów; pieśni związanych z Bożym Narodzeniem. Czasem trafiamy na pieśni w niezwykłych językach, gdzie bardzo wąskie grono ludzi posługuje się tym językiem. Nie wszystkie utwory mają polskie przekłady i tak naprawdę są to takie polskie premiery. Pieśni z IV wieku, które zostały zaprezentowane, to niezwykłe arcydzieła i my nie do końca mamy świadomość, że ta kultura jest chroniona przed zapomnieniem; że w ten sposób my ją uwspółcześniamy, pokazujemy, że ona istnieje; że ludzie od setek tysięcy lat wielbili Boga i śpiewali pieśni – zauważył Adam Guzdek.

– Kolęda jest taką pieśnią, którą musimy zachować i przenieść dla pokoleń, bo to jest bardzo bogata tradycja. Chcielibyśmy, żeby tradycja śpiewania kolęd wróciła, by to integrowało rodziny i byśmy mogli kolędować wszyscy razem, bo to nas łączy – podkreślił.

Organizatorzy „Betlejem w Polsce” wskazują, że noc narodzin Chrystusa była najgłośniejszą nocą w dziejach świata i od tamtej pory w tę noc miliony ludzi na całym świecie zwracają swoje myśli w stronę Betlejem.

– My cały czas śpiewamy „cicha noc”, ale tak naprawdę to była głośna noc, najgłośniejsza noc w dziejach świata. O tej nocy wszyscy wiedzą, o tej nocy mówiło się z pokolenia na pokolenie – mówił Adam Guzdek.

W tegorocznej trasie koncertowej weźmie udział ponad 20 artystów. Opowiedzą oni dzieje Bożego Narodzenia z osobistej perspektywy.

– W tym koncercie, który usłyszymy w tym roku, będą pieśni od rockowych ballad do takich mocniejszych brzmień. Są pieśni, które powstały specjalnie na to widowisko i na pewno będą to poruszające momenty. Kilkoro artystów wykona utwory z osobistej perspektywy, które stworzyli specjalnie na to wydarzenie. Utwór „Głośna noc”, który powstał na to widowisko jest bardzo klimatyczny, radiowy i myślę, że może zapaść w ucho jak poprzednia pieśń „Jak w Betlejem”. Na pewno będziemy mieli ogromne emocje. Będziemy też pewne rzeczy rozgrywali w przestrzeni, bo to jest opowieść o Bożym wcieleniu – mówił organizator.

Ma to być koncert na wiele głosów, głosów „największego chóru kolędników, którzy niosą pomoc potrzebującym”.

– Wszyscy się cieszymy, kiedy ksiądz biskup wychodzi na scenę, składa wszystkim życzenia i błogosławi opłatki. Tysiące ludzi, którzy spotykają się w tej sali, składają sobie życzenia, łamią się tymi opłatkami, a później wszyscy soliści wychodzą na scenę, „cała hala” wstaje i śpiewamy kilka najpiękniejszych polskich kolęd „na całe gardło”. To jest taki kolejny niezwykły moment, który bardzo chwyta za serce – podkreślał Adam Guzdek.

Organizatorzy stworzyli płytę „Kolędowanie na tysiące głosów”, która jest zapisem kolędowania artystów razem z publicznością podczas dotychczasowych koncertów „Betlejem w Polsce”. Płyta została bezpłatnie udostępniona do pobrania.

– Postanowiliśmy stworzyć taką specjalną płytę ze wspólnego kolędowania. Tam się znajduje dziesięć utworów. To jest zapis minionych dwóch lat wspólnego kolędowania, w którym łącznie wzięło udział 19 solistów, 5 zespołów i 80 tysięcy chórzystów, czyli wszystkich ludzi, którzy byli na koncertach. To naprawdę jest niezwykły zapis, niezwykła płyta. Chcemy, żeby towarzyszyła ona wszystkim Polakom, dlatego udostępniamy ją za darmo. Każdy może pobrać ją cyfrowo, wchodząc na stronę www.ambasadormilosierdzia.plwskazał rozmówca portalu Radia Maryja.

Koncerty „Betlejem w Polsce” związane są z akcją charytatywną Ambasador Miłosierdzia. Dochód z trasy koncertowej, a także ze sprzedaży dwóch płyt: „Pokój Wam” oraz „Jak w Betlejem” zostanie przekazany na wsparcie osób potrzebujących.

– Temu celowi służy Kościół, który doskonale wie, gdzie te potrzeby są. Te środki, które po koncertach zostają, są przekazywane lokalnym strukturom, które kierują je w konkretne miejsca. W każdym miejscu te potrzeby są zupełnie inne. Czasami jest to jakiś Dom Samotnej Matki, czasami są to jadłodajnie. Z reguły jak się tworzy cel na cały kraj, to on może być w wielu miejscach nietrafiony, dlatego nie chcemy w jakikolwiek sposób sugerować – tłumaczył Adam Guzdek.

– Każdy, kto przychodzi na koncert, kupuje bilet albo może nabyć płyty – są to dwa przepiękne albumy z ostatnich dwóch edycji – i cały dochód z tego jest przeznaczany dla potrzebujących. Do tej pory udało nam się przeznaczyć na ten cel ponad 1 milion 200 tysięcy złotych – dodał.

Organizatorzy gorąco zachęcają do udziału w widowisku. Jak podkreślają, każdy, kto zakupi bilet, staje się Ambasadorem Miłosierdzia. Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć [tutaj]. 

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl