fot. Autorstwa Eliza Orzeszkowa, Gebethner i Wolff - polona.pl/item/nad-niemnem-powiesc-w-trzech-tomach-t-1,OTE5MzY0NTI/4/, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=111287087

Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej w Nowym Jorku

Siedziba Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej (SWAP) na Manhattanie w Nowym Jorku była sceną sobotniego Czytania Narodowego, akcji zainaugurowanej w roku 2012 w Polsce. Do tegorocznej edycji wybrano „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

Współzałożycielka organizatora akcji w Nowym Jorku, Przytuliska Literacko–Artystycznego Elżbieta Kieszczyńska, znana z wielu spotkań literackich, właścicielka księgarni EK Polish Bookstore podkreśliła, że idea Narodowego Czytania jest jedną z najpiękniejszych w wolnej Polsce.

„Pomysł, by w parkach, bibliotekach, szkołach, na placach gromadzili się ci, którzy mają ochotę czytać z tymi, którzy chcą słuchać polskiej literatury, jest wspaniały” – oceniła.

Wskazała na znaczenie faktu, że wydarzenie odbywa się u weteranów. Są tam regały z książkami należącymi wcześniej do ich prywatnych księgozbiorów.

„To oni uważali, że nie można żyć bez książek. To oni również wydawali wspomnienia z czasów wojny, czy też dzieje jednostek, w których służyli” – wyjaśniła Elżbieta Kieszczyńska.

Konsul Wawrzyn Warkocki zwrócił uwagę, że prezydent Andrzej Duda zawsze wspomaga akcje czytelnicze. W nawiązaniu do książki Elizy Orzeszkowej zauważył, że np. opisy przyrody w „Nad Niemenem” są do dzisiaj dla czytelników poruszające.

Pośród czytających w sobotę znaleźli się nauczyciele akademiccy: Grażyna Drabik, Anna Frajlich-Zając i Czesław Karkowski. Były też m.in. redaktor naczelne „Nowego Dziennika” Jola Wysocka i „Kuriera Plus” Zofia Kłopotowska. Spotkanie prowadziła współzałożycielka Przytuliska Literacko–Artystycznego Ella Wojczak.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl