fot. wikipedia

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju organizuje projekt „Wielkie Wyzwanie”

Milion złotych otrzyma zwycięzca projektu „Wielkie Wyzwanie”. Warunki udziału w konkursie organizowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju poznaliśmy dzisiaj.

Celem projektu jest opracowanie maksymalnie wydajnego rozwiązania, które będzie w stanie wykorzystać wiatr o niewielkich prędkościach do produkcji, magazynowania i oddawania energii. Mają to być kompaktowe, ciche urządzenia do zastosowania w domu. Do udziału w „Wielkim Wyzwaniu” może się zgłosić każdy – firma, zespół badawczy oraz osoba indywidualna. Do półfinału zakwalifikowanych zostanie maksymalnie 40 uczestników. W finale zobaczymy 10 projektów. Wygra ten, kogo prototyp osiągnie najlepszy wynik. Do zwycięzcy trafi milion złotych.

Ta inicjatywa wynika z pewnej filozofii działania, którą realizuje nasz rząd już od 4 lat – mówi minister nauki Jarosław Gowin.

– Musimy połączyć wysiłki różnych ministerstw, agend rządowych, sektorów. Przede wszystkim wysiłki Was – polskich konstruktorów, inżynierów, naukowców, przedsiębiorców. Na końcu na zwycięzcę czeka nagroda miliona złotych. Jestem przekonany, że zwycięzcami mogą być wszyscy Ci, którzy przystąpią do konkursu, dlatego że ważne jest nie tylko zdobycie pierwszej nagrody. Najważniejsza jest droga, która będzie Państwa prowadziła w trakcie tego konkursu, droga innowacyjnych badań – podkreśla minister.

Projekt „Wielkie Wyzwanie” jest wzorowany działalnością DARPA, czyli Defense Advanced Research Project Agency. Amerykańska agencja zrealizowała już szereg udanych konkursów typu Grand Challenge.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj