fot. Ewa Sądej / Nasz Dziennik

Napięta sytuacja na granicy

Pogłębia się kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej. „Będziemy bronić polskiej granicy z całą determinacją” – zapowiada premier Mateusz Morawiecki. Pod koniec września ma zapaść decyzja w sprawie ewentualnego przedłużenia stanu wyjątkowego.

Tylko ostatniej doby aż 276 osób próbowało nielegalnie przekroczyć granicę polsko-białoruską.

„Zatrzymano 19 nielegalnych imigrantów: 9 obywateli Syrii, 6 obywateli Iranu, 3 obywateli Iraku i obywateli Konga. Pozostałym próbom funkcjonariusze Straży Granicznej zapobiegli. Za pomocnictwo zatrzymano 5 osób: 2 obywateli Polski, 2 obywateli Ukrainy i obywatela Gruzji” – poinformował na Twitterze Straż Graniczna.

https://twitter.com/Straz_Graniczna/status/1439842271445364739

Prób nielegalnego przekroczenia granicy z dnia na dzień przybywa.

– Dysponujemy nagraniami z naszych kamer, z dronów, dzięki którym jesteśmy absolutnie pewni, że osoby, które z terytorium Białorusi są przewożone do nadgranicznych placówek białoruskiej Straży Granicznej, tam są lokowane, instruowane i przewożone (również środkami białoruskich funkcjonariuszy) nad granicę polską – wskazał Mateusz Morawiecki, premier RP.

Kryzys migracyjny może pogłębić wprowadzenie w zeszłym tygodniu przez Białoruś ruchu bezwizowego m.in. z Pakistanem, Jordanią, Egiptem.

– Mamy do czynienia z masową zorganizowaną akcją, dobrze wyreżyserowaną w Mińsku i w Moskwie. […] My polskiej granicy będziemy bronili z całą determinacją – podkreślał premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu poinformował też o znalezieniu zwłok migrantów przy granicy.

– Trzy osoby, które przekroczyły polską granicę, zmarły na skutek głównie hipotermii, wycieńczenia. Staramy się wszystkim osobom, które przekroczyły polską granicę (zostały gdzieś znalezione, zwykle w lasach, zwykle w przygranicznych bagnach, miejscach, które są trudne do przebycia), pomagać i ratować życie tam, gdzie tylko to jest możliwe – akcentował premier RP.

Polska zwiększy także ilość żołnierzy na granicy.

– Zwiększamy udział żołnierzy w ochronie granic. W najbliższych dniach ok. 500 żołnierzy zostanie oddelegowanych, żeby w jeszcze większym stopniu uszczelniać sieć naszych patroli granicznych. […] Oddział podlaski Straży Granicznej, tam gdzie jest najwięcej prób naruszenia naszej granicy, otrzyma osiem supernowoczesnych pojazdów, wyposażonych w odpowiedni sprzęt elektroniczny – podkreślił Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji.

Szef MSWiA zapowiedział, że pod koniec miesiąca zapadnie decyzja ws. ewentualnego przedłużenia stanu wyjątkowego na terenach przy granicy z Białorusią.

TV Trwam News

drukuj