Najniższy poziom bezrobocia od 1992 r.

8,6 proc. – tyle wyniosła stopa bezrobocia rejestrowanego w lipcu tego roku. Jak podał Główny Urząd Statystyczny, to najniższy wynik od 1992 roku.

W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku bezrobocie spadło we wszystkich województwach – najbardziej w warmińsko-mazurskim oraz zachodniopomorskim.

Wzrost zatrudnienia najbardziej widoczny jest m. in. w sektorze przedsiębiorstw oraz działalności profesjonalnej.

Prof. Witold Modzelewski, były wiceminister finansów, wskazuje, że na najniższy od lat poziom bezrobocia wpływa kilka czynników.

– Okres urlopowy powoduje, że musi wzrosnąć zatrudnienie w sektorze turystycznym. W tym część tego sukcesu jest wynikiem procesu zachodzących w każdym roku w gospodarce, ale tylko część. Jest rzeczą istotną, że w sektorze małych i wielkich przedsiębiorstw, (bo wiemy, że tu jest zwiększenie zatrudnienia) dlaczego ten sektor jest sektorem, który zwiększa zatrudnienie. Jest element istotny w postaci potężnego optymizmu inwestycyjnego. Małe i średnie przedsiębiorstwa są zainteresowane nie zmniejszaniem, a zwiększaniem zatrudnienia – zaznacza prof. Witold Modzelewski.

Optymistyczne dane dotyczą także świeżo upieczonych absolwentów szkół wyższych oraz osób poszukujących pracy dłużej niż 3 miesiące.

W ocenie części ekspertów w najbliższych miesiącach sytuacja na rynku pracy ma się jeszcze poprawić.


RIRM

drukuj