fot. PAP

Nagroda „Świadek Historii”
dla ks. abp. Głódzia

Ksiądz arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański, otrzyma dziś Nagrodę Honorową „Świadek Historii”. Jest ona wręczana za szczególne zasługi dla upamiętnienia historii Narodu Polskiego.

Dr hab. Mirosław Golon, szef gdańskiego Instytutu Pamięci Narodowej, zaznacza, że abp Głódź to osoba mająca ogromne osiągnięcia, które realizowała na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Swój obowiązek patriotyczny wypełnia w sposób wyjątkowy – podkreśla.

– Mamy tutaj niewątpliwie kapłana, który bardzo dobrze realizuje obowiązek patriotyczny, wychowanie patriotyczne w tym upamiętnianiu historii. Bo to jest odwołanie się do najważniejszych wartości: promowania miłości ojczyzny i dobrej postawy obywatelskiej oraz poświęcenia. Z całą pewnością w wypadku Arcybiskupa możemy powiedzieć, że Ekscelencja jest osobą, która  to zadanie realizuje wspaniale – mówi dr hab. Mirosław Golon. 

Prawdziwa „walka” ks. abp. Głódzia o pamięć i polską tradycję historyczną w Wojsku Polskim rozpoczęła się w roku 1991. Wtedy Papież Jan Paweł II mianował go biskupem polowym Wojska Polskiego – przypomina szef gdańskiego IPN. Ks. Arcybiskup wskrzeszał pamięć o prześladowanych żołnierzach konspiracji niepodległościowej okresu powojennego, których dziś określamy jako Żołnierzy Wyklętych. Przywracał pamięć o bohaterach II wojny światowej, którzy znaleźli się na emigracji i nie mogli wrócić do Polski – wyjaśniał na łamach Naszego Dziennika.

W 2002 r. po raz pierwszy wręczono Ogólnopolską Nagrodę „Kustosz Pamięci Narodowej”. Zrodziła ona potrzebę uhonorowania zasłużonych dla poszczególnych regionów Polski. Dlatego IPN powołał Nagrodę Honorową „Świadek Historii”. Od kilku lat jest ona przyznawana w poszczególnych oddziałach IPN na terenie kraju. Teraz po raz pierwszy zostaje wręczona w Gdańsku.

Obok ks. abp. Głódzia nagrodą IPN uhonorowani zostaną także: kpt. Władysław Dobrowolski, prof. Jerzy Grzywacz, Andrzej Kołodziej, Emilia Maćkowiak i Celina Riedel.

RIRM / ND

drukuj