fot. PAP/Mateusz Marek

Nadzwyczajne posiedzenie Sejmu ws. koronawirusa

Sejm zebrał się na specjalnym posiedzeniu w sprawie koronawirusa. Minister zdrowia Łukasz Szumowski przedstawił informację rządową na temat funkcjonujących procedur w Polsce i postępowania służb medycznych. Najważniejsza informacja jest taka, że w Polsce nie ma przypadku zarażenia koronawirusem.

Podczas specjalnego posiedzenia Sejmu w sprawie koronawirusa minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski przedstawił informacje na temat przebiegu epidemii w Polsce.

– Hospitalizowanych jest 121 osób, 237 poddano kwarantannie domowej. Ponad 3600 jest objętych nadzorem epidemiologicznym – wskazał Łukasz Szumowski.

Rząd woli „dmuchać na zimne”. Mimo podejrzeń, ostatecznie w Polsce nie stwierdzono ani jednego przypadku zarażenia koronawirusem – poinformował prezydent Andrzej Duda. Dziś spotkał się w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego wraz z jego szefem, premierem oraz ministrami zdrowia i ministrem spraw wewnętrznych.

– Minister zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny potwierdzili mi przed momentem, że do tej pory w naszym kraju nie stwierdzono żadnego przypadku zachorowania spowodowanego koronawirusem – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent zaapelował o spokój. Jednocześnie wezwał opozycję, by nie wykorzystywała epidemii do walki w kampanii wyborczej.

– Mieliśmy już niestety w ostatnich dniach przypadek, kiedy minister zdrowia był posądzany o ukrywanie informacji po to, by wykorzystać je w celu politycznym – zaburzenia konwencji kandydatów na prezydenta. Oczywiście była to nieprawda; było to niesprawiedliwe, nieuczciwe posądzenie. Ja bardzo proszę, żeby takich tematów nie podnosić, bo to jest nieodpowiedzialne – apelował prezydent.

Unikanie paniki jest bardzo ważne.

– W przypadku wybuchu niepokojów i paniki, ci, którzy mogą najbardziej potrzebować pomocy medycznej, mogą mieć utrudniony do niej dostęp, dlatego że wiele osób, które takiej pomocy nie potrzebuje, będzie akurat korzystało ze służby medycznej – podkreślał w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

Opozycja jednak cały czas straszy Polaków, że w kraju rozprzestrzenia się koronawirus, a rząd to ukrywa.

– Rozmaite twitty czy spiskowe teorie polityczne są bardzo niebezpieczne, ponieważ one nie są odpowiedzią na zagrożenie epidemiologiczne, a wręcz przeciwnie – wzmagają niepokój społeczny – tłumaczył premier.

Opozycja nie potrafiła odpowiedzieć na zarzuty o produkowanie fake newsów.

– Premier mówił na temat niesprawdzonych informacji w internecie. Dlaczego rząd korzystając ze swoich możliwości, nie wychodził i nie mówił: „nie, to nie jest prawda, jesteśmy w takiej, a takiej sytuacji, zostało przygotowane to i to”? – pytała wicemarszałek Sejmu i kandydatka KO na urząd prezydenta RP Małgorzata Kidawa-Błońska.

Rząd od tygodni informuje o procedurach związanych z epidemią. Szpitale w Polsce, jak zapewniał szef resortu zdrowia, są przygotowane na przyjęcie pacjentów.

– Obecnie mamy 79 oddziałów, w których jest ponad 2900 łóżek zakaźnych i każdy taki szpital, zgodnie z dyspozycją wojewody, ma opracowane plany zwiększenia tych łóżek o ponad dwukrotnie – oznajmił minister Łukasz Szumowski.

Szpitale zostały także poinformowane o tym, jak powinny postępować w przypadku zgłoszenia się osoby z podejrzeniem choroby. Nie ma jeszcze szczepionki na koronawirusa, a leczenie jest objawowe.

TV Trwam News

drukuj