fot. https://twitter.com/Straz_Graniczna

Nadbużański Oddział SG od początku wojny odprawił ponad 2 mln osób na granicy z Ukrainą

Od początku wojny funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej odprawili na granicy z Ukrainą ponad 2 mln osób w obu kierunkach. Na co dzień ochraniają 467 km granicy z Ukrainą i Białorusią. Służbę w NOSG pełni ok. 3 tys. osób. 16 maja obchodzone jest Święto Straży Granicznej.

Rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej kpt. Dariusz Sienicki poinformował, że od 24 lutego br. funkcjonariusze odprawili na granicy z Ukrainą ponad 2 mln osób w obu kierunkach.

„Do Polski wjechało w tym czasie ponad 1,5 mln podróżnych, a na wyjeździe do Ukrainy odprawiono ponad 500 tys. osób” – przekazał rzecznik.

Jak zaznaczył, Nadbużański Oddział Straży Granicznej to największy oddział SG w Polsce. Strzeże nie tylko granic Rzeczpospolitej Polskiej, lecz także granicy zewnętrznej Unii Europejskiej i Strefy Schengen.

„Jesteśmy gwarantem bezpieczeństwa dla obywateli Unii Europejskiej przed przedostaniem się do Europy osób, których pobyt mógłby stanowić zagrożenie dla jej bezpieczeństwa i obronności. To na barkach funkcjonariuszy m.in. naszego oddziału spoczywa odpowiedzialność za przestrzeganie ładu i porządku osób przekraczających granicę” – przypomniał kpt. Dariusz Sienicki.

Nadbużański Oddział Straży Granicznej ochrania odcinek granicy państwowej o długości 467 km w województwie lubelskim. Służbę pełni tu ok. 3 tys. funkcjonariuszy i pracowników, którzy na co dzień zaangażowani są ochronę granicy z Republiką Białorusi i z Ukrainą.

„W Nadbużańskim Oddziale SG, kładzie się szczególny nacisk na skuteczną ochronę granicy państwowej oraz sprawną odprawę podróżnych w przejściach granicznych” – podkreślił rzecznik.

Do NOSG należy 20 placówek: 7 na granicy z Białorusią, 11 na granicy z Ukrainą oraz 2 realizującymi zadania w głębi kraju. Placówkom podlega łącznie 12 przejść granicznych – 7 drogowych, 4 kolejowe oraz 1 lotnicze przejście graniczne w Świdniku. W ramach Placówki SG w Białej Podlaskiej funkcjonuje Strzeżony Ośrodek dla Cudzoziemców.

Kpt. Dariusz Sienicki podał również, że funkcjonariusze NOSG ujawnili w tym roku ponad 700 fałszerstw różnych dokumentów przedstawianych do kontroli. Najczęściej fałszowane były: testy na Covid-19, zaświadczenia o szczepieniu przeciw Covid-19, prawa jazdy, oświadczenia o powierzeniu pracy, paszporty, dowody rejestracyjne pojazdów.

W tym roku nie dopuszczono również do wprowadzenia na rynek wyrobów akcyzowych pochodzących z przemytu o wartości prawie 9,5 mln zł, a także odzyskano różnego rodzaju pojazdy o łącznej wartości prawie 5 mln zł.

Straż Graniczna została powołana do życia ustawą z dnia 12 października 1990 r., a jej funkcjonowanie rozpoczęło się 16 maja 1991 r. wraz z rozformowaniem Wojsk Ochrony Pogranicza. Święto SG jest obchodzone 16 maja.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl