By Marie Jullion - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3359176

Na zaśnieżonej Suwalszczyźnie udało się policzyć nietoperze

Pracownicy Suwalskiego Parku Krajobrazowego zakończyli liczenie nietoperzy, które obecnie zimują na Suwalszczyźnie. Doliczyli się 210 osobników. Ssaki te hibernują w dwudziestu piwniczkach, o które od lat dbają miłośnicy nietoperzy.

Zima jest krytycznym okresem w życiu nietoperzy, gdyż będące ich pożywieniem owady są przez kilka miesięcy nieaktywne. By przetrwać do wiosny mimo braku pokarmu, nietoperze zapadają w stan hibernacji. Dzięki obniżeniu temperatury ciała o ponad 30 st. C i znacznemu spowolnieniu czynności życiowych mogą przeżyć, korzystając jedynie z podskórnych zapasów tłuszczu.

Nietoperze są liczone właśnie zimą, kiedy łatwo to zrobić. W parku zaobserwowano pięć gatunków hibernujących nietoperzy; są to: gacek brunatny, mopek Barbastella, nocek rudy, mroczek pozłocisty i nocek Natterera.

Najliczniejszy jest nocek rudy, którego doliczono się 93 osobników, a najrzadszy – nocek Natterera – 16 osobników. Gacków brunatnych jest 51, mopka Barbastella – 24 oraz 20 osobników mroczka pozłocistego. Liczący znaleźli także 6 nietoperzy, których nie mogli zidentyfikować. W ubiegłym roku na Suwalszczyźnie były 194 nietoperze. Pracownicy parku mieli w tym roku spore problemy z ich policzeniem.

„Mamy na Suwalszczyźnie srogą zimę, jest mroźno i dużo śniegu. Żeby dostać się do niektórych piwniczek, musieliśmy odkopywać je spod śniegu” – powiedziała Teresa Świerubska, dyrektor Suwalskiego Parku Krajobrazowego (SPK).

SPK od kilkunastu lat prowadzi badania nad nietoperzami przebywającymi na Suwalszczyźnie. Celem jest zachowanie zagrożonego gatunku. Suwalski Park Krajobrazowy i Stowarzyszenie Miłośników Suwalskiego Parku Krajobrazowego „Kraina Hańczy” wyremontowały w tym czasie kilkanaście piwniczek. Pracownicy tych instytucji rozwiesili także ponad 50 budek, w których ssaki te przebywają latem.

Dyrektor parku dodała, że od lat miłośnicy nietoperzy dbają o to, by piwniczki spełniały wymogi do bytowania tych ssaków.

Na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego występują także nietoperze z takich gatunków jak nocek łydkowłosy, karlik większy, borowiec wielki, nocek Brandta i mroczek późny. Część z nich bytuje tylko latem, a przed zimą odlatują.

Tereny Suwalskiego Parku Krajobrazowego szczególnie odpowiadają nietoperzom. W okolicach Jeleniewa koło Suwałk latem przylatuje i osiedla się jedna z największych w Polsce kolonii nocka łydkowłosego – zagrożonego wyginięciem i rzadko spotykanego w Polsce nietoperza.

W naszym kraju występuje 25 gatunków nietoperzy. Wszystkie te ssaki są w Polsce objęte ochroną prawną. Europejskie nietoperze nie atakują ludzi.

 

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl