fot. PAP/Marcin Bielecki

Na przesmyku suwalskim duże zainteresowanie programem „Trenuj z wojskiem”

Ponad 70 osób bierze w sobotę udział w ćwiczeniach „Trenuj z wojskiem” w 14. Suwalskim Pułku Przeciwpancernym. Uczestnicy zapoznają się podczas zajęć z bronią, mogą nauczyć się podstaw walki czy pomocy medycznej.

Piąta edycja programu „Trenuj z wojskiem” rozpoczęła się 11 maja i potrwa do 13 lipca. Co tydzień w sobotę w dwóch wybranych jednostkach wojsko organizuje bezpłatne szkolenia. W sobotę odbywają się one w Suwałkach i Katowicach.

W trakcie zajęć wojskowi instruktorzy zapoznają chętnych z obsługą broni, zasadami przetrwania, walką w bliskim kontakcie, pomocą medyczną czy zachowaniem podczas alarmu.

„Po takim dniu szkoleniowym, który trwa osiem godzin, każdy będzie mógł powiedzieć: znam broń, miałem ją w rękach, wiem jak ją załadować, jak prowadzić ogień, umiem przetrwać” – powiedziała oficer prasowy 14. Suwalskiego Pułku Przeciwpancernego, kpt. Marta Andruszkiewicz.

Dodała, że uczestnicy szkolenia będą umieli po nim udzielić pierwszej pomocy osobie potrzebującej, będą wiedzieli jak użyć granatu, jak założyć maskę przeciwgazową czy jak użyć nawigacji.

W jednostce wojskowej zlokalizowanej na tzw. przesmyku suwalskim w zajęciach bierze udział 50 mężczyzn i 24 kobiety. Najmłodszy uczestnik ma 15 lat.

„Mamy tutaj całe rodziny, ojców z synami, a także jedną z klas mundurowych” – poinformowała Andruszkiewicz.

Maria Pawełko uczy się w takiej klasie w Zespole Szkół im. Nikodema Sulika w Dąbrowie Białostockiej i przyjechała do Suwałk na szkolenie, by powtórzyć sobie niektóre elementy praktyczne związane z wojskiem.

Z kolei mieszkaniec Suwałk Stanisław Prawdzik uważa, że każdy polski patriota powinien skorzystać z takiego ćwiczenia i – jak powiedział – zdać taki mały egzamin.

„Nawet ci, którzy nie byli w wojsku powinni przypomnieć podstawy użycia broni czy pomocy medycznej” – dodał.

„Trenuj z wojskiem” to program szkoleniowy wojska organizowany od 2022 roku. Polega on na otwartych dla cywilów jednodniowych ćwiczeniach, podczas których instruktorzy z jednostek wojskowych w różnych częściach kraju uczą podstaw wojskowych umiejętności – przetrwania w trudnych warunkach, podstaw obsługi broni i walki wręcz, a także podstawowej pomocy medycznej, właściwego zachowania w kryzysie oraz podstaw obrony cywilnej.

Dotychczas w czterech poprzednich edycjach w całej Polsce w programie udział wzięło 23 tys. osób, zaś w Suwałkach 400. W zajęciach mogą brać udział obywatele polscy w wieku od 15 do 65 lat.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl