fot. tuszyma.krosno.lasy.gov.pl

Na Podkarpaciu powstał leśny szlak konny

Na Podkarpaciu, na pograniczu powiatów mieleckiego i ropczycko-sędziszowskiego, powstał leśny szlak konny „Z konikiem polskim”. Trasa liczy 26 kilometrów; leśne odcinki są pod opieką Nadleśnictwa Tuszyma.

Jak zaznaczył rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek, „powstanie trasy jest odpowiedzią na rosnące zainteresowanie turystyką konną”.

„16 kilometrów szlaku biegnie przez tereny leśne. W większości wiedzie przez lasy gospodarcze, miejscami przylega do użytków ekologicznych, śródleśnych łąk, dawnego poligonu Blizna, rezerwatowej hodowli konika polskiego, cieków wodnych i gruntów uprawianych rolniczo” – mówił rzecznik.

Dodał, że „nazwa trasy nawiązuje do istniejącej w tutejszym nadleśnictwie od początku lat 90. hodowli konika polskiego”.

„Mają one dyspozycji kilkuhektarową zagrodę z łąką, lasem oraz dostępem do strumienia. Cieszą się sporą popularnością; zwłaszcza wśród odwiedzających ośrodek dzieci” – zauważył.

Aktualnie w zagrodzie w Nadleśnictwie Tuszyma żyją trzy klacze, wkrótce planowane jest wzbogacenie tabunu do 8-9 osobników, zagroda zaplanowana jest maksymalnie na 10 dorosłych koni.

PAP

drukuj