fot. PAP/EPA

Na Filipinach rozpoczęły się największe od dziesięcioleci wspólne manewry z wojskami USA

Ponad 17 tys. filipińskich i amerykańskich żołnierzy rozpoczęło dzisiaj na Filipinach największe od dziesięcioleci wspólne z USA ćwiczenia wojskowe Balikatan-Tagalog.

Manewry mają potrwać do 28 kwietnia. Filipińskie i amerykańskie siły rozpoczęły ćwiczenia na wodach Morza Południowochińskiego i Cieśniny Tajwańskiej.

Sojusz między Filipinami a USA wzmacnia się z powodu wspólnych obaw o asertywność Chin w regionie Azji i Pacyfiku. Ćwiczenia odzwierciedlają poprawę więzi Filipin pod rządami prezydenta Ferdinanda Marcosa juniora z USA, po tym jak jego poprzednik Rodrigo Duterte ograniczał je na rzecz zacieśniania współpracy z Pekinem. Marcos, który objął urząd prezydenta Filipin w czerwcu ubiegłego roku, rozszerzył w lutym 2023 r. dostęp Stanów Zjednoczonych do filipińskich baz wojskowych.

– Głównym punktem manewrów będą połączone wspólne ćwiczenia przybrzeżne z wykorzystaniem ostrej amunicji – zapowiedział na ceremonii oficjalnego rozpoczęcia ćwiczeń Marvin Licudine, filipiński generał.

Filipińsko-amerykańskie ćwiczenia, które będą prowadzone w różnych częściach Filipin, obejmą, poza manewrami morskimi, szkolenia z operacji desantowych, operacji lotniczych, obrony cybernetycznej, operacji przeprowadzanych w miastach, operacji antyterrorystycznych, humanitarnych i ratowniczych w przypadku klęsk żywiołowych.

Ministerstwo spraw zagranicznych Chin skrytykowało w poniedziałek amerykańsko-filipińskie manewry. Rozpoczynają się one w momencie, gdy ChRL kończy trwające od soboty ćwiczenia wokół Tajwanu.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl