fot. pixabay.com

Na aukcję trafiło wino, które było w kosmosie. Cena może osiągnąć 1 mln dolarów

Butelka francuskiego wina, która spędziła ponad rok na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, zostanie sprzedana na aukcji – poinformował we wtorek brytyjski dom aukcyjny Christie’s. Dodał, że może ona osiągnąć cenę nawet 1 mln dolarów.

Wystawiona na aukcję butelka Petrus 2000 jest jedną z 12 wysłanych w kosmos w listopadzie 2019 roku przez start-up Space Cargo Unlimited. Powróciła 14 miesięcy później, a jej zawartość delikatnie się zmieniła – według ekspertów, którzy spróbowali wina podczas degustacji we Francji.

Tim Tiptree z domu aukcyjnego Christie’s powiedział, że wino starzone w kosmosie „dojrzewało w wyjątkowym środowisku” o niemal zerowej grawitacji na pokładzie stacji kosmicznej.

Ta podróż zmieniła wino kosztujące 10 tys. dolarów za butelkę, znane ze swojej złożoności, jedwabistych, dojrzałych tanin i nut czeremchy, cygar i skóry, w naukową ciekawostkę, która wciąż jest dobrym winem – powiedział Tiptree.

Podczas degustacji, która odbyła się w marcu w Bordeaux we Francji, koneserzy wina porównali butelkę, która była w kosmosie, z butelką z tego samego rocznika, która pozostała w piwnicy. Zauważyli różnicę, którą trudno było opisać. Jane Anson, autorka publikacji o winach, powiedziała, że wino, które pozostało na Ziemi, smakowało nieco młodziej, a wersja kosmiczna jest nieco delikatniejsza i bardziej aromatyczna.

Wino będzie sprzedawane razem z butelką z tego samego rocznika, która została na Ziemi, karafką, kieliszkami i korkociągiem wykonanym z meteorytu. Całość mieści się w ręcznie wykonanym drewnianym kufrze.

Wpływy ze sprzedaży posłużą do sfinansowania przyszłych badań Space Cargo Unlimited.

Tiptree twierdzi, że szacowana cena „w okolicach 1 mln dolarów” odzwierciedla prawdopodobną atrakcyjność butelki dla koneserów wina, miłośników kosmosu i zamożnych ludzi, którzy kolekcjonują „nadzwyczajne doświadczenia.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl