MSWiA przedstawiło propozycje zapewnienia bezpieczeństwa druhom

Prowadzone przez strażaków szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i zapewnienie stałej łączności między dyżurnym Państwowej Straży Pożarnej a dyżurnymi w obozie harcerskim – to niektóre z propozycji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa druhom.

Minister Mariusz Błaszczak mówił o tym po spotkaniu z harcerzami dotyczącym kwestiom bezpieczeństwa po tragicznych zdarzeniach w Suszku. W trakcie sierpniowych nawałnic zginęły tam dwie harcerki.

Szef resortu przypomniał, że to urzędnicy powiatu chojnickiego nie przekazali ostrzeżeń pogodowych do gminy, choć mieli informacje o zbliżającym się załamaniu pogody. Minister Mariusz Błaszczak podkreślił, że nie może dochodzić do takich sytuacji. Jak mówił, po konsultacjach z Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej i związkami harcerskimi ministerstwo chce w tych kwestiach zaproponować konkretne rozwiązania.

– Zostanie uzgodnione porozumienie pomiędzy Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej oraz poszczególnymi związkami harcerskimi. Na podstawie tego porozumienia będą przeprowadzane przeglądy procedur bezpieczeństwa i będą organizowane cykliczne szkolenia, które będzie przeprowadzać Państwowa Straż Pożarna. Ustaliliśmy również, że wprowadzimy model łączności pomiędzy dyżurnymi z powiatowych komend Państwowej Straży Pożarnej, a więc dyżurnymi, którzy pracują przez całą dobę, a dyżurnymi w obozach harcerskich – będzie to łączność radiowa –  powiedział minister Mariusz Błaszczak.

Szef resortu spraw wewnętrznych i administracji stoi na czele powołanego przez rząd zespołu mającego przygotować rekomendacje dla Rady Ministrów dotyczące zarządzania kryzysowego. Mają one być gotowe do końca września.

Dzisiejsze spotkanie z przedstawicielami harcerzy miało charakter konsultacyjny i służyło przedstawieniu opinii i propozycji.

RIRM

 

drukuj