fot. PAP/Andrzej Grygiel

Modyfikacja czołgów T-72

Nowoczesne przyrządy celownicze, nawigacyjne, obserwacyjne i łączności pojawią się w zmodyfikowanych czołgach T-72. Remont i unowocześnienie tych popularnych w naszej armii maszyn przeprowadzą gliwickie Zakłady Mechaniczne Bumar – Łabędy. Wartość kontraktu to 1 mld 750 mln złotych.

Czołgi T-72 w Polsce pojawiły się w 1978 r. To radziecka konstrukcja. Do dziś maszyny te są podstawą naszych wojsk pancernych. T-72 wymagają jednak unowocześnienia – podkreślił gen. bryg. rez. pil.  Dariusz Wroński.

– Będą spełniały warunki i wymagania współpracy na współczesnym polu walki, tzn. w systemie działań koalicyjnych – powiedział ekspert ds. wojskowości.

Wojsko zdecydowało się na remont T-72 do czasu pozyskania nowego typu czołgu. Ten kontrakt, który armia podpisała z Polską Grupą Zbrojeniową w Gliwicach, to rozwiązanie pomostowe – przyznał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

– Pracujemy nad tym, żeby w polskich zakładach produkowany był czołg nowej generacji – wskazał minister obrony narodowej.

To duże wyzwanie. Tym bardziej, że próby zaprojektowania i wyprodukowania polskiego czołgu prowadzono od lat 90. Bez sukcesu.

Polska Grupa Zbrojeniowa, do której należy Bumar – Łabędy, chce stawić czoła temu wyzwaniu – akcentował prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Witold Słowik.

– Polska Grupa Zbrojeniowa ma kompetencje i ma zakłady, które są w stanie ten czołg najpierw zaprojektować, potem wykonać prototyp i wdrożyć do produkcji – powiedział prezes PGZ.

To jednak może potrwać. Dlatego potrzebne są remonty tych maszyn, które już są na wyposażeniu armii. Przeprowadzą je Zakłady Mechaniczne Bumar – Łabędy w Gliwicach.

Kontrakt ten jest ważny nie tylko dla wojska, ale także dla mieszkańców Śląska – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

 – Nasze możliwości operacyjne, napraw i modernizacji czołgu T-72 dadzą możliwość utrzymania miejsc pracy i rozwijania kompetencji w tym bardzo ważnym obszarze obronnym na najbliższe kilka lat – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Umowę realizowana będzie przez sześć lat. Pozwoli to za utrzymanie ponad tysiąca miejsc pracy. Łącznie w Łabędach będzie zmodyfikowanych ponad 300 czołgów T-72.

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl