Młodzi polscy inżynierowie stworzyli łazika marsjańskiego

Absolwenci Politechniki Wrocławskiej skonstruowali łazika marsjańskiego. Młodzi inżynierowie stworzyli tym samym robota przeznaczonego do pracy w trudnych warunkach.

Absolwenci Politechniki Wrocławskiej rozwojem konstrukcji łazików marsjańskich zajmowali się od 2012 roku. W czasie studiów prowadzili prace badawcze nad robotami. Ich projekty zajmowały czołowe miejsca nie tylko w Polsce, ale także w Stanach Zjednoczonych.

Praca nad łazikiem trwała ponad rok. Jest to czterokołowy, zdalnie sterowany robot, który został zaprojektowany do pracy w każdych warunkach. Szymon Dzwończyk, jeden z autorów projektu,  tłumaczy, że konstrukcja urządzenia jest dość skomplikowana.

– Główną częścią łazika jest jego układ napędowy. Łazik wyposażony jest w cztery silniki elektryczne zamontowane wewnątrz kół tak, żeby cała konstrukcja była kompaktowa i bardzo wytrzymała. Druga sprawa – łazik ma kamerę full HD, która jest zamontowana z przodu, robotyczne ramię, które dostarczamy razem z robotem. Ma ono odpowiadać konstrukcjom łazików marsjańskich, ale też robotów saperskich – podkreśla Szymon Dzwończyk.

Łazik może wjechać do jaskiń, rumowisk i kanałów. Twórcy podkreślają, że produkt jest też odpowiednikiem dronów fotograficznych. Sprawdzi się w miejscach, do których trudno dotrzeć przez zdalne sterowanie – mówi inny współtwórca robota Aleksander Dziopa.

– Jest to możliwość kontrolowania robota przez jakiekolwiek urządzenia wyposażone w wifi. Są to wysokie możliwości terenowe dzięki zawieszeniu typu rocker-buggy oraz jest to szerokokątna kamera full HD o kącie widzenia 180 stopni – zaznacza Aleksander Dziopa.

Obecnie twórcy łazika przygotowują się do jego produkcji.

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl