fot. flickr.com

Ministerstwo Zdrowia apeluje o oddawanie krwi

Resort zdrowia wskazuje, że szczególnie w okresie wakacyjnym stany magazynowe krwi kurczą się. Ministerstwo zachęca, aby udać się do Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa jeszcze przed wyjazdem letnim.

Obecnie potrzebne są wszystkie grupy krwi. Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński zapewnił, że podczas oddawania krwi zachowane są wszelkie reżimy bezpieczeństwa.

– Apelujemy o to, aby oddawać krew, aby wrócić do stacji krwiodawstwa. Tam wszystko jest zabezpieczone tak, aby każdy, kto tam się pojawi, mógł w bezpieczny sposób dla siebie, ale też dla wszystkich innych oddać krew. Raz jeszcze pragnę w imieniu Ministerstwa Zdrowia zaapelować, aby wszyscy, którzy mogą, którzy mają takie możliwości, zgłaszali się do lokalnych stacji krwiodawstwa i oddawali krew, ponieważ ta krew ratuje życie innych ludzi – mówił Janusz Cieszyński.

Krew mogą oddawać osoby od 18 do 65 roku życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów. Stan zdrowia krwiodawcy powinien odpowiadać niezbędnym wymaganiom zdrowotnym.

Szczegółowe informacje na ten temat są dostępne na stronach internetowych Narodowego Centrum Krwi oraz Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

RIRM

drukuj