Ministerstwo Finansów planuje zmiany dotyczące doradców podatkowych. W sądzie mieliby nosić togi
Ministerstwo Finansów planuje nowelizację ustawy o doradztwie podatkowym. Opublikowane w poniedziałek założenia przewidują m.in., że doradcy podatkowi uczestniczący w rozprawach sądowych mieliby nosić togi.
W poniedziałek w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów na stronie KPRM zamieszczono informację o trwających w resorcie finansów pracach nad projektem nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym. Wskazano, że planowany termin przyjęcia projektu przez rząd to IV kwartał 2024 roku.
Zgodnie z opublikowanymi założeniami zmiany mają dotyczyć m.in. wykonywania zawodu doradcy podatkowego. Wskazano, że przede wszystkim chodzi o rozszerzenie zakresu spraw, w których doradcy podatkowi będą mogli wydawać opinie i wyjaśnienia, czy umożliwienie wykonywania czynności doradztwa podatkowego na podstawie umowy cywilnoprawnej.
Planowane zmiany mają wprowadzić obowiązek używania przez doradców podatkowych uczestniczących w rozprawach sądowych strojów urzędowych (tóg).
W założeniach wskazano też na umożliwienie wykorzystania narzędzi informatycznych w komunikacji pomiędzy doradcami podatkowymi a organami samorządu zawodowego oraz usprawnienie czynności organów samorządu zawodowego dotyczących członkostwa w samorządzie, „w tym aktualizacji danych osób wpisanych na listę doradców podatkowych poprzez włączenie bezpośrednio do katalogu przesłanek skreślenia z listy doradców podatkowych uporczywego nieopłacania składek członkowskich”.
Część opracowywanych przez Ministerstwo Finansów zmian ma dotyczyć kompetencji organów Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Resort zakłada m.in. usprawnienie prowadzenia postępowań dyscyplinarnych poprzez m.in. wprowadzenie: zryczałtowanych kosztów postępowania dyscyplinarnego (określać ma je Krajowy Zjazd Doradców Podatkowych), kary pieniężnej do katalogu kar dyscyplinarnych; modyfikacji dotyczącej przedawnienia wszczęcia postępowania dyscyplinarnego; uregulowania kwestii przedawnienia karalności; możliwości wymierzania kary łącznej i wyroku łącznego.
Zmiany w ustawie mają także objąć zagadnienia egzaminu na doradcę podatkowego i dotyczące Państwowej Komisji Egzaminacyjnej. Uzupełniony ma być katalog dziedzin objętych egzaminem na doradcę podatkowego w związku ze zmianami dotyczącymi zakresu spraw realizowanych przez doradców podatkowych. Ministerstwo Finansów proponuje by wykaz pytań i zadań egzaminacyjnych zastąpić publikacją wykazu tytułów aktów prawnych, które stanowić będą podstawę do opracowania pytań i zadań egzaminacyjnych. Jednocześnie kandydaci mogliby na egzaminie korzystać z tekstów aktów prawnych.
Zgodnie z założeniami skład PKE miałby zostać zwiększony o 10 członków, „co podyktowane koniecznością zapewnienia większej dostępności PKE wobec rosnącej liczby kandydatów przystępujących do egzaminu i liczby przeprowadzanych egzaminów”. Podwyższone mają być wymogi dla kandydatów na członków PKE dla poszczególnych grup zawodowych.
„Projekt ustawy – w ramach przepisów przejściowych – zapewnić ma m.in. odłożenie w czasie stosowanie nowych zasad przeprowadzania egzaminu dla kandydatów będących w trakcie rocznego okresu na przystąpienie do części ustnej egzaminu (w tych przypadkach obowiązywać będą przepisy dotychczasowe), możliwie szybkie wdrożenie założeń usprawniających pracę Komisji Egzaminacyjnej, zapewnienie uczelniom okresu przejściowego na dostosowanie programów studiów do minimalnych standardów, które zostaną określone na podstawie ustawy, a także odsunięcie w czasie rozwiązań związanych z system teleinformatycznym wykorzystywanym do organizacji egzaminu” – poinformowano w założeniach.
PAP