Minister zdrowia zapowiada powstanie Agencji Badań Medycznych

Po wakacjach do konsultacji społecznych ma trafić projekt powołujący Agencję Badań Medycznych. Jednostka ta, według zapowiedzi ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, ma prowadzić badania kliniczne i wdrażać innowacje. Początkowy budżet instytucji ma wynieść ok. 100 mln zł. Środki będą pochodzić z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Szef resortu ma nadzieję, że agencja w przyszłości będzie dysponować kwotami, jakie posiada m.in. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Obecnie to ponad miliard złotych. Siedziba Agencji miałaby się mieścić w budynkach należących do ministerstwa. W jej radzie zasiadaliby wybitni naukowcy.

Dr Maciej Hamankiewicz z Naczelnej Izby Lekarskiej ocenił, że potencjał Polski w zakresie badań jest wykorzystywany tylko minimalnie, dlatego powołanie Agencji jest uzasadnione.

– Mamy olbrzymią bazę naukową, mamy wspaniałych naukowców oraz wspaniałą bazę kliniczną umożliwiającą badania w tym względzie, a zatem czas, abyśmy nie marnowali naszego dorobku i majątku, tylko spowodowali, żeby z tego tytułu osiągnąć właściwe przychody. Potencjał mamy wykorzystywany w minimalnym procencie, lepiej w tym względzie wykorzystują go inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej, nawet Czesi, Słowacy, Bułgarzy. Ruch tworzący tego typu ośrodek promujący badania naprawdę jest bardzo słuszny – mówił Maciej Hamankiewicz.

Zgodnie z planem resortu zdrowia Agencja Badań Medycznych miałaby składać się z trzech pionów: pierwszy ma przyznawać granty dla naukowców na projekty, drugi realizować badania naukowe zlecane m.in. przez Ministerstwo Zdrowia i NFZ, a trzeci zajmie się wykonaniem badań własnych Agencji.

RIRM

drukuj