PAP/Mateusz Marek

Minister środowiska przestrzega przed zagrożeniem związanym z elektroodpadami

Minister środowiska Henryk Kowalczyk wskazał, że elektroodpady stanowią dziś poważne zagrożenie. W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Bez Elektrośmieci, w Polsce będą prowadzone akcje edukacyjne, aby podnosić świadomość społeczeństwa na temat negatywnego wpływu tego typu odpadów.

13 października to Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci.

– Polska po raz drugi obchodzi taki dzień. Zwraca uwagę na problem zbierania i wykorzystania elektrośmieci – mówił Henryk Kowalczyk, minister środowiska.

Dodał, że w Polsce widać już znaczący postęp w tej dziedzinie.

– Za 2017 r. tych elektrośmieci wróciło z powrotem do punktów zbiórki ponad 40 proc., za 2018 r. szacunki wskazują natomiast, że będzie to ponad 50 proc. – zaznaczył Henryk Kowalczyk.

Nie jest to jednak wynik satysfakcjonujący unijne instytucje. Minimum wyznaczone przez Unię Europejską to 65 proc. – zauważył minister środowiska.

Prezes Związku „Cyfrowa Polska” Michał Kanownik podkreślił, że w Polsce wciąż niska jest świadomość na temat zagrożeń związanych z elektroodpadami.

– Ten poziom świadomości i wiedzy jest większy u konsumentów tego średniego przedziału wiekowego i w dużych miastach. Najmniejszy jest niestety nadal u osób starszych oraz mieszkańców wsi i małych miasteczek – zaznaczył Michał Kanownik.

Główny problem polega na odpowiednim segregowaniu i utylizacji zużytego sprzętu AGD.

– Takie elektrośmieci należy składować i przekazywać do specjalnych punktów zbiórki albo są to punkty wyznaczone i tu gmina ma obowiązek to przyjąć w punktach selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, ale też wiele firm zajmuje się zbiórką takich elektrośmieci – mówił Henryk Kowalczyk.

Minister apelował, by nie wyrzucać ich do lasów. Podkreślił, że w ostatnich latach problem pojawił się także w projektowaniu tego typu urządzeń, które jest nieekologiczne. Sprzęt zazwyczaj szybko się psuje i nie da się go naprawić, co w konsekwencji oznacza więcej elektrośmieci.

Rozwiązaniem tych problemów jest nowelizacja przepisów odpadowych – wskazał dyrektor generalny związku pracodawców AGD Wojciech Konecki. Według prawa, teraz przy zakupie nowego sprzętu możemy oddać zużyty do sklepu.

– Teraz możemy oddać sprzęt duży do każdego sklepu przy zakupie 1:1. Możemy nawet oddać ten sprzęt podczas dostawy nowego sprzętu, a mały w odpowiednich wymiarach możemy oddać do wszystkich sklepów wielkopowierzchniowych bez względu na ilości – dodał Wojciech Konecki.

Wojciech Konecki wskazał, że demontaż zużytych urządzeń AGD na własną rękę jest zabroniony. Za niewłaściwy demontaż, czy brak segregacji grozi grzywna nawet do 5 tys. zł.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl