fot. PAP/Rafał Guz

Minister sportu: Projekt ws. napojów energetycznych znajduje poparcie wszystkich sił politycznych

Projekt dotyczący zakazu promocji i sprzedaży napojów energetycznych młodzieży do 18 roku życia znajduje poparcie wszystkich sił politycznych w polskim parlamencie – powiedział minister sportu i turystyki, Kamil Bortniczuk. Spodziewam się, że zostanie on uchwalony jeszcze w tej kadencji – dodał.

We wtorek Kamil Bortniczuk oraz prezes partii Republikańskiej, europoseł PiS Adam Bielan zapowiedzieli projekt nowelizacji ustawy o zdrowiu publicznym zakazujący sprzedaży napojów energetycznych młodzieży do 18. roku życia i restrykcji dotyczących ich reklamy. Autor nowelizacji, wiceprezes partii Republikańskiej Kamil Bortniczuk w piątek zapowiedział, że podczas posiedzenia Sejmu w przyszłym tygodniu projekt ustawy zostanie formalnie złożony do laski marszałkowskiej.

„Z rozmów, które prowadzimy, wydaje się, że poza jakimiś zupełnie nieznaczącymi siłami w parlamencie, tzw. Wolnościowcami, ten projekt znajduje poparcie wszystkich sił politycznych w polskim parlamencie” – oświadczył minister. Jak dodał, ma on także poparcie „zaplecza rządowego”.

„Spodziewam się, że stosunkowo szybko ten projekt trafi pod obrady i jeszcze w tej kadencji znajdzie szczęśliwy finał w postaci podpisu prezydenta pod gotową ustawą – ocenił.

Kamil Bortniczuk poinformował, że zlecona wcześniej analiza podległego mu Instytutu Sportu „nie pozostawiła żadnych wątpliwości”, co do szkodliwości stosowania napojów energetycznych przez młodzież. Nadmienił, że również „literatura światowa w ostatnich latach wielokrotnie opisywała szkodliwość tych napojów”.

„Litrowa butelka kosztująca w dyskoncie parę złotych, dostarcza tyle kofeiny co 6-8 filiżanek czarnej kawy. O ile nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić, żeby dziecko wypiło litr kawy w trakcie przerwy, o tyle energetyk to jest troszkę taki narkotyk zapakowany w cukierek” – powiedział.

Minister pytany o zakaz reklamowania napojów energetycznych, zauważył, że wiele reklam prezentowanych jest formie animacji.

„Trudno nie zauważyć, że mają one być skierowane właśnie do najmłodszych, aby budować u nich niezdrowe i pod każdym względem szkodliwe nawyki” – ocenił.

Według Kamila Bortniczuka, zakaz reklamowania tych napojów miałby być analogiczny, jak w przypadku wyrobów tytoniowych. W odpowiedzi na sugestię, że producenci napojów energetycznych często są sponsorami pojedynczych sportowców, lub całych imprez sportowych oznajmił, że zakaz nie dotyczy tego typu reklam.

„Nie jesteśmy w stanie ich realnie blokować – dodał szef ministerstwa sportu.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl