fot. PAP/Rafał Guz

Min. Z. Ziobro o projekcie zmian w Kpk: Obiecywałem szybkie i sprawne sądy i słowa dotrzymuję

Obiecywałem szybkie i sprawne sądy i słowa dotrzymuję; zmiany, które przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości mają służyć przyspieszeniu procesów i walce z obstrukcją ze strony oskarżonych – mówił PAP szef resortu sprawiedliwości Zbigniew Ziobro komentując przyjęty we wtorek przez rząd projekt noweli Kodeksu postępowania karnego.

„Obiecywałem szybkie i sprawne sądy i słowa dotrzymuję. Zmiany, które przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości, mają służyć przyspieszeniu procesów i walce z obstrukcją ze strony oskarżonych” – powiedział PAP szef MS Zbigniew Ziobro komentując wtorkową decyzję rządu.

Jak dodał, „temida ma być ślepa, ale nie śmieszna”.

„A na zarzut śmieszności może się narazić sędzia, który – jak to się zdarzyło – przez 14 godzin odczytuje wyrok do pustej sali” – wskazał.

„Ilość nie przechodzi w jakość. Nie trzeba więc przesłuchiwać przed sądem i w śledztwach nawet kilkunastu tysięcy pokrzywdzonych w takich aferach, jak Amber Gold czy innych masowych oszustwach, np. internetowych, by udowodnić winę podejrzanych. Ofiary czekają na sprawiedliwość, a nie przesłuchanie” – podkreślił Ziobro.

Dlatego – jak wskazał – „wyprowadzamy sądy z krainy absurdów”.

„Uwalniamy je od jałowych procedur, które biją w autorytet sądów, a przede wszystkim rozciągają w nieskończoność procesy i śledztwa. Gdyby obowiązujące w naszym prawie reguły stosował sąd w Norymberdze, to nazistowscy zbrodniarze powymieraliby, zanim doczekaliby się wyroków” – stwierdził szef Ministerstwa Sprawiedliwości.

„Uzdrowimy procedury i – jak sądzę – wielu oskarżonych. Fikcyjna choroba nie może być dłużej metodą na unikanie sprawiedliwości. Rozprawy sądowe będą się odbywać również wtedy, gdy oskarżeni albo ich pełnomocnicy będą się chować za zwolnieniami lekarskimi. Koniec kpin z wymiaru sprawiedliwości. Temu ma służyć gruntowna reforma Kodeksu postępowania karnego” – podkreślił Ziobro.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl