fot. TT Mariusz Kamiński

Min. M. Kamiński: Z Funduszu Kościelnego udało się uratować m.in. ołtarz w Sanktuarium Maryjnym w Kodniu

Z Funduszu Kościelnego udaje się uratować wiele cennych dla polskiej kultury zabytków. Takim przykładem jest ołtarz w Sanktuarium Maryjnym w Kodniu – podkreślił szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Mariusz Kamiński.

„Dzięki środkom z Funduszu Kościelnego udaje się uratować wiele cennych dla polskiej kultury zabytków. Takim przykładem jest ołtarz w Sanktuarium Maryjnym w Kodniu” – wskazał szef MSWiA Mariusz Kamiński.

W sierpniu sanktuarium maryjne w Kodniu obchodziło 300. rocznicę papieskiej koronacji wizerunku Maryi. W obecnych granicach Polski była to druga taka koronacja po Jasnej Górze, w 1717 roku.

Historia wizerunku Matki Bożej Kodeńskiej sięga XVII w. Związana jest z Mikołajem Sapiehą, właścicielem Kodnia. W czasie pielgrzymki do Rzymu w 1631 r. podczas modlitwy przed obrazem w kaplicy gregoriańskiej został uzdrowiony. Bez zezwolenia papieża Urbana VIII zabrał on obraz do Polski. Po kilku latach następca św. Piotra odpuścił mu winę i darował obraz Matki Bożej Gregoriańskiej, który w 1651 r. został umieszczony w nowo wybudowanym, murowanym kościele św. Anny – obecnie bazylice mniejszej. [czytaj więcej] 

Kodeń położony jest przy granicy polsko-białoruskiej nad rzeką Bug.

 

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl