Min. M. Błaszczak: Wojskowa służba zdrowia zaangażowana od pierwszego dnia walki z koronawirusem

Wojskowa służba zdrowia była zaangażowana od pierwszego dnia walki z koronawirusem – powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak we wtorek w Puławach (Lubelskie). Podkreślał ofiarność i profesjonalizm wojskowych medyków.

Szef MON odwiedził we wtorek w Puławach Ośrodek Diagnostyki i Zwalczania Zagrożeń Biologicznych Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii, gdzie spotkał się z przedstawicielami wojskowego personelu medycznego z całego kraju. Wręczył pamiątkowe ryngrafy żołnierzom i pracownikom, którzy szczególnie ofiarną służbą wyróżnili się podczas pandemii koronawirusa.

„Teraz jesteśmy już po najgorszym, najtrudniejszym czasie, ale to wasz wysiłek, wasze zaangażowanie spowodowało, że nasza ojczyzna nie została dotknięta tak silnie koronawirusem, jak inne państwa europejskie” – powiedział min. Mariusz Błaszczak, dziękując przedstawicielom wojskowych szpitali i ośrodków medycznych.

„Wszystkie szpitale, instytucje wojskowej służby zdrowia były zaangażowane od pierwszego dnia w walkę z koronawirusem, zaangażowane w pomoc, tym którzy tej pomocy potrzebowali” – podkreślił.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1280478523048767489

Szef MON przypomniał pierwszą ewakuację polskich obywateli z Wuhan w Chinach, którzy trafili na kwarantannę i badania do wojskowego szpitala we Wrocławiu.

„Wszystko zakończyło się dobrze. To dzięki profesjonalizmowi, dzięki umiejętnościom, ale też dzięki ofiarności państwa tak przebiegały te zdarzenia” – powiedział.

Min. Mariusz Błaszczak zaznaczył, że ośrodek w Puławach wyróżnia się na tle innych laboratoriów w wojsku i całym kraju. Ostatnio został wyposażony w najnowocześniejszą aparaturę w Polsce, która umożliwia przeprowadzenie 1,2 tys. testów na dobę, wykrywających koronawirusa, ale też inne rzadkie choroby.

„Bardzo się cieszę, że ten ośrodek rozwija się i wzmacnia, że wojskowa służba zdrowia również w tej dziedzinie jest przygotowana do tego, żeby nieść pomoc potrzebującym” – podkreślił.

Szef MON zaznaczył, że wojskowa służba zdrowia rozwija się, a jako miarę tego rozwoju podał wzrost liczby studentów na pierwszym roku wojskowych studiów medycznych. O ile w 2015 r. było ich 50, to w tym roku jest 150.

„Podkreślam ten fakt, porównując rok 2015 do roku 2020, żeby pokazać jak Polska zmieniła się, jak pozytywnie zmieniło się wojsko polskie. Do 2015 r. instytucje wojskowe były likwidowane, od 2015 r. – tu duża rola zwierzchnika sił zbrojnych prezydenta Andrzeja Dudy – wojsko polskie się rozwija” – powiedział min. Mariusz Błaszczak.

Od początku pandemii – podał MON – codziennie ponad 2,5 tys. wojskowych medyków, pielęgniarek i ratowników medycznych dba o zdrowie chorych i ratuje życie pacjentów. Siły zbrojne uruchomiły dwa wojskowe szpitale polowe we Wrocławiu i Bydgoszczy, cały czas pracuje 14 wojskowych szpitali, pięć ośrodków medycyny prewencyjnej oraz Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii. Wojskowe laboratoria wykonały ponad 33 tys. testów w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl