Min. Błaszczak podjął decyzję o wzmocnieniu Rady ds. Kobiet w Wojsku Polskim

Podjąłem decyzję o wzmocnieniu Rady ds. Kobiet w Wojsku Polskim – zapowiedział szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak podczas spotkania z żołnierzami-kobietami. Chodzi o to, aby w sytuacjach kryzysowych reakcja była jak najszybsza i stanowcza, a problemy były rozwiązywane, a nie zamiatane pod dywan – dodał.

Minister Błaszczak poinformował, że podjął decyzję o wzmocnieniu Rady ds. Kobiet w Wojsku Polskim w środę. Zaznaczył, że Rada jest wybierana demokratycznie, zostanie powiększona o Przedstawicielki Wojsk Obrony Terytorialnej. Na czele Rady stoi płk Beata Targońska.

„Wzmocnienie pozycji Rady polega na tym, że jej przewodnicząca bezpośrednio podlega ministrowi obrony narodowej, stąd kontakt jest łatwiejszy, w zasadzie ciągły i reakcja w sytuacjach kryzysowych będzie mogła być znacznie skuteczniejsza niż poprzednio” – zapowiedział minister obrony.

Szef MON poinformował także, że podjęto decyzję o dokonaniu przeglądu procedur w sytuacjach kryzysowych, gdy dochodzi do konfliktów „na tle relacji interpersonalnych”. Dodał, że Rada ds. Kobiet będzie na bieżąco informowana poprzez pełnomocników ds. kobiet, którzy zostaną powołani w jednostkach wojskowych, „począwszy od batalionu”.

„Chodzi o to, aby reakcja była jak najszybsza, stanowcza, żeby w sytuacjach kryzysowych problemy były rozwiązywane, a nie zamiatane pod dywan” – oświadczył szef MON.

„Rola pań, kobiet w wojsku polskim jest bardzo silna, bardzo ważna. Panie zawsze były stawiane, jako wzór patriotyzmu, zaangażowania, poświęcenia” – zaznaczył minister.

Przypomniał, że w środę spotkał się z paniami kombatantkami, które uczestniczyły w Powstaniu Warszawskim i podziękował im „za postawę w tych niezwykle trudnych czasach oraz za postawę związaną z wychowaniem kolejnych pokoleń, z pokazywaniem jak ważny jest patriotyzm, kodu kulturowego, który stanowi o polskiej tożsamości”.

Minister Błaszczak zwrócił uwagę, że czwartkowa uroczystość odbywa się w roku obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Kiedy wybijaliśmy się na niepodległość, to także postawa pań, żon i matek, które wychowywały w poczuciu patriotyzmu, zaowocowało, że 100 lat temu Polska stała się krajem niepodległym, że wróciła na mapę Europy” – podkreślił szef MON.

„Panie zawsze uczyły nas męstwa, godności i odwagi” – dodał.

Minister podziękował kobietom za taką postawę i złożył im życzenia „wszystkiego dobrego na co dzień”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl