fot. PAP/Darek Delmanowicz

Min. A. Niedzielski spotka się z ratownikami medycznymi

W poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski spotka się z ratownikami medycznymi. Tematem rozmów będą zmiany w ustawie o ratownictwie, które wychodziłyby naprzeciw oczekiwaniom tego środowiska.

Pod koniec czerwca ratownicy medyczni wyszli na ulice polskich miast. Domagali się nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz wzrostu wynagrodzeń. Chodzi o tzw. współczynnik pracy, według którego ustalane ma być najniższe wynagrodzenie. Ratownicy obawiają się spadku zarobków po utracie dodatku „ratowniczego”. Ten był wypłacany do końca czerwca. W poniedziałek na ten temat z ratownikami medycznymi ma rozmawiać minister zdrowia Adam Niedzielski.

– Jesteśmy w okresie pierwszego miesiąca, kiedy zmienia się system płacenia wynagrodzeń i to budzi pewnego rodzaju lęki i niepokoje w środowisku ratowników medycznych, ale też w środowisku pielęgniarek czy lekarzy – powiedział szef resortu zdrowia.

Minister zdrowia uspokajał, że wynagrodzenia, które były otrzymywane przed 1 lipca, nie mogą ulec zmniejszeniu.

– Gwarancja tego wynagrodzenia jest zawarta w ustawie. Oczywiście będziemy tego pilnowali, żeby w relacji z pracodawcą pracownicy mogli egzekwować swoje prawa – wskazał Adam Niedzielski.

Jednocześnie, jak poinformował Adam Niedzielski, Narodowy Fundusz Zdrowia uruchamia specjalne adresy e-mailowe, pod które można zgłaszać wszelkie wątpliwości, które dotyczą naliczania wynagrodzeń.

TV Trwam News

drukuj