fot. PAP/Adam Warżawa

Min. A. Adamczyk: Od 1 września w całym kraju pojawi się prawie 1,4 tys. linii autobusowych 

Od 1 września w całej Polsce pojawi się prawie 1,4 tys. linii autobusowych. Przez wiele lat likwidowano te połączenia, rząd Prawa i Sprawiedliwości rozpoczyna ich przywracanie – podkreślił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

W całej Polsce w tym tygodniu są podpisywane umowy na dofinansowanie połączeń lokalnych. Kolejne nabory już wkrótce.

Dziś umowę w tej sprawie podpisano w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku. Dziewięć pomorskich samorządów otrzyma ponad 1,3 mln zł dopłaty z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Dotacja dotyczy 83 linii autobusowych o długości ponad 3 tys. km.

Rząd chce, aby w walkę z wykluczeniem komunikacyjnym zaangażowało się jak najwięcej samorządów – wskazał minister Andrzej Adamczyk.

– Zachęcam wszystkich: korzystajmy z kolejnych naborów wniosków – mam nadzieję, że takie będą we wrześniu, październiku, listopadzie. Wyślemy także do samorządowców, radnych gmin, powiatów i sejmików materiały informacyjne, jak to zrobić, żeby można było przywrócić te linie, skorzystać z funduszu autobusowego. Zwracam się również do mieszkańców – rozmawiajcie ze swoimi radnymi, apelujcie do nich, by oni z kolei przekonali wójtów, burmistrzów i marszałków województw do tego, że odtwarzać te linie  – powiedział Andrzej Adamczyk.  

Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych to realizacja jednej z obietnic tzw. nowej piątki Prawa i Sprawiedliwości.

RIRM

drukuj