fot. archidiecezjalubelska.pl

„Miłosierni jak Ojciec” – VI Tydzień Wychowania

W całej Polsce rozpoczyna się dziś VI Tydzień Wychowania. W tym roku towarzyszy mu hasło „Miłosierni jak Ojciec”. 

Ogłaszając Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia, Ojciec św. Franciszek zachęcał: „Odkryjmy na nowo uczynki miłosierdzia względem ciała (…) i nie zapominajmy o uczynkach miłosierdzia względem ducha”.

Przed nami wielkie wyzwania wychowawcze – podkreślił ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. Jak dodał, miejsce na realizację uczynków miłosierdzia powinno znaleźć się także w wychowaniu.

Jesteśmy w Roku Miłosierdzia. Uczynki względem ciała to chociażby troska o to żeby w naszych szkołach nie było dzieci niedożywionych. cCo do duszy – księża biskupi przypominają – że Ojciec św. Franciszek wyznał, iż bardzo go boli, że są dzieci, które nie potrafią uczynić znaku Krzyża Świętego. Dlatego to jest też taka zachęta, aby miłość wychowawców była troską każdego człowieka. Każdy jest wezwany do tego, aby wychowywać, aby się troszczyć, po prostu. Kochać to znaczy wymagać dla dobra dzieci i dla dobra młodzieży – mówił ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik.

Do włączenia się w przeżywanie VI Tygodnia Wychowania zachęcają księża biskupi w liście pasterskim, który odczytany został w kościołach całej Polski w ubiegłą niedzielę.

Parafie i szkoły organizować będą w tym czasie spotkania poświęcone tematyce wychowawczej. To też okazja do modlitwy w intencji nauczycieli i wychowawców.

Tydzień Wychowania jest inicjatywą Komisji Wychowania Katolickiego KEP i Rady Szkół Katolickich. Jest on obchodzony od 2011 roku.

RIRM

drukuj