fot. wikipedia.org

Mija rok od powstania KAS

Mija rok od utworzenia Krajowej Administracji Skarbowej. Przez ten czas budżet państwa uzyskał z podatków dodatkowe 42,5 miliarda złotych. Dalsze szanse na sukcesy podatkowe resort finansów upatruje w analityce i informatyzacji.

Połączenie administracji podatkowej, służby celnej oraz urzędów kontroli skarbowej w jedną strukturę, czyli Krajową Administracją Skarbową, przynosi efekty.

– Nie mam wątpliwości (i dzisiaj chyba nikt takich pytań nie stawia), że ta reforma była bardzo potrzebna, była konieczna po to, aby przeciwstawić się wyłudzeniom, oszustwom podatkowym, żeby przeciwstawić się też nieprawidłowościom i szarej strefie – podkreśla szefowa resortu finansów Teresa Czerwińska.

Straty budżetu państwa przez lata były ogromne.

– Straty budżetu państwa na przestrzeni 2008-2014 to 262 mld zł – zwraca uwagę wiceminister finansów, szef KAS Marian Banaś.

Cel Krajowej Administracji Skarbowej został osiągnięty w 2017 r. Budżet uzyskał z podatków dodatkowe 42,5 mld zł. Przed KAS stoją kolejne wyzwania. To przede wszystkim dalsze uszczelnianie poboru podatków, ale także poprawienie jakości obsługi podatnika oraz unowocześnienie i informatyzacja.

– W analityce, informatyzacji, nowoczesnym podejściu do administracji skarbowej upatrujemy w przyszłości największe szanse, jeżeli chodzi o sukcesy podatkowe i dbałość o wpływy do naszego wspólnego budżetu – wskazuje minister Teresa Czerwińska.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj